Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny zdecydują się na amerykańskie samoloty?

Fot. USAF

17 kwietnia media filipińskie poinformowały, bazując na źródłach zbliżonych do rządu, że władze tego kraju są zainteresowane pozyskaniem samolotów wojskowych w Stanach Zjednoczonych.

Okazją do rozmów było m.in. podpisanie nowej umowy dotyczącej współpracy wojskowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Filipinami, która rozszerza możliwość obecności amerykańskiej w tej azjatyckiej republice. Dodatkowo rząd w Manili zwrócił się do Waszyngtonu w sprawie możliwości bezpłatnego przekazania maszyn bojowych.

Mowa o używanych obecnie przez US Air Force A-29B Super Tucano. Zgodnie z dostępnymi informacjami, posiadane przez Amerykanów maszyny mają zostać wycofane z eksploatacji w 2024 roku, co jest związane z rozstrzygnięciem przetargu na lekkie maszyny bojowe dla sił specjalnych (wygrał AT-802U Sky Warden). Rząd w Manili jest zainteresowany przejęciem floty w formie bezpłatnego grantu EDA. Ich przekazanie zwiększyłoby liczbę A-29 Super Tucano na Filipinach – Siły Powietrzne tego kraju eksploatują sześć egzemplarzy, a kolejne umożliwiłyby wcześniejsze wycofanie z linii przestarzałych OV-10 Bronco.

Dodatkowo obie strony zapoczątkowały drugą turę rozmów dotyczących wielozadaniowych samolotów bojowych. W tym przypadku Amerykanie lobbują w sprawie wyboru przez Filipińczyków produkowanych przez korporację Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70 (sprzedaż dwunastu sztuk został już autoryzowany przez władze amerykańskie). Według mediów lokalnych, Amerykanie zaoferowali także możliwość przekazania niewielkiej liczby używanych F-16, które pochodziłyby z zasobów Departamentu Obrony – ich transfer mógłby zostać zrealizowany „szybko”. Tego typu propozycja, wzmacniająca współpracę wojskową obu państw, może doprowadzić do podjęcia ostatecznej decyzji odnośnie rozstrzygnięcia przetargu. Lockheed Martin rywalizuje w nim ze szwedzkim koncernem Saab, który oferuje JAS-39C/D Gripen.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc