Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Filipiny wycofały weterana

5 lipca w Cavite na Filipinach odbyła się uroczystość wycofania ze służby w Marynarce Wojennej tego kraju okrętu patrolowego BRP Sultan Kudarat (PS-22). Najprawdopodobniej nie byłby to podniosły fakt, gdyby nie historia jednostki.

Okręt jest bowiem jednym z weteranów II wojny światowej. Został zbudowany w stoczni Willamette Iron and Steel Corp. w Portland w Stanach Zjednoczonych jako patrolowiec PCE-895. Wszedł do służby w US Navy w październiku 1944 roku. W 1956 roku otrzymał nazwę USS Crestview i nosił ją do 1961 roku. Wówczas został wycofany z eksploatacji i przekazany Republice Wietnamu, gdzie otrzymał nazwę RVNS Đống Đa II. W 1975 roku, w momencie upadku państwa, został uprowadzony przez załogę i przepłynął do Filipin. W kwietniu 1976 roku został formalnie wcielony do służby trzeciego użytkownika, pod nazwą Sultan Kudarat (PS-22).

Wycofanie okrętu ma związek z prowadzonym obecnie programem modernizacji sprzętowej Marynarki Wojennej Filipin. Otrzymała kutry patrolowe typu Hamilton, a w ciągu najbliższych tygodni do kraju dopłynie korweta Conrado Yap (eks-południowokoreańska jednostka typu Pohang przekazana przez rząd Republiki Korei), a w przyszłym roku do służby trafi pierwsza z dwóch nowych fregat rakietowych typu Jose Rizal.

(ŁP) Foto: GMA
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc