Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar

Filipiny nie zerwą kontraktu na Mi-17

Rząd Filipin nie planuje zerwania kontraktu na zakup 16 śmigłowców Mi-17. Fot. Rostiech

9 marca sekretarz obrony narodowej Republiki Filipin Delfin Lorenzana poinformował na konferencji prasowej, że rząd tego kraju nie planuje zerwania kontraktu dotyczącego zakupu na potrzeby jego sił zbrojnych szesnastu wielozadaniowych śmigłowców Mil Mi-17 produkcji rosyjskiej korporacji państwowej Rostiech.

Powodem deklaracji jest rosnąca presja na rząd ze strony społeczeństwa, a także partnerów zagranicznych – w tym Ukrainy oraz Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z udzieloną informacją, kontrakt został podpisany w listopadzie ubiegłego roku, a zaliczka przelana została w styczniu. Ogółem umowa ma wartość 243 mln USD – obejmuje także wsparcie techniczne. Dostawy wiropłatów mają rozpocząć się 24 miesiące od podpisania kontraktu. Jak wskazuje sekretarz Lorenzana, rząd nie chce zrywać umowy ze względu na fakt, że został zawarty przed rosyjską agresją na Ukrainę, a dodatkowo ten azjatycki kraj nie chce obecnie stawać po żadnej ze stron konfliktu.

W siłach zbrojnych Filipin Mi-17 mają stanowić uzupełnienie dla floty wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin S-70i Black Hawk – w dwóch transzach zamówiono 48 egzemplarzy, spośród których w linii znajduje się 15 (jednego utracono w katastrofie). Dostawy pozostałych 32 sztuk mają zostać zrealizowane w latach 2023-2026.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc