Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipiny inwestują w nowe C-130J Super Hercules

Fot. Łukasz Pacholski

12 grudnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z PPI Technical Services LLC w sprawie realizacji usługi budowy i certyfikacji centrum obsługi technicznej łopat śmigieł samolotów Lockheed Martin C-130J Super Hercules zamówionych przez Filipiny.

Umowa, która jest realizowana za pośrednictwem procedury FMS, ma wartość 16,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do końca 2027 roku. W jej ramach amerykańska firma ma przygotować pełne zaplecze techniczne centrum obsługowego, a także zrealizować szkolenie personelu. Z usług ma korzystać lotnictwo wojskowe Filipin – biorąc pod uwagę brak informacji o zawarciu umowy na zakup samolotów poprzez procedurę FMS należy założyć, że są one kupowane poprzez komercyjną procedurę DCS (wzorem m.in. Indonezji czy Algierii).

Zgodnie z dostępnymi informacjami władze Filipin chcą zakupić pięć samolotów tego typu. Zaliczka, w kwocie 108,5 mln USD, miała zostać przelana w bieżącym roku. Jednym z powodów zakupu nowych Super Herculesów są potrzeby operacyjne - w sezonie huraganów przynajmniej trzy maszyny tej klasy muszą znajdować się w gotowości do niesienia pomocy na wyspach archipelagu. Dodatkowo ważnym argumentem jest fakt, że obecnie eksploatowane samoloty C-130 Hercules są stare i wyeksploatowane. 4 lipca 2021 roku doszło do katastrofy jednego z nich (komisja badająca przyczyny wskazała na błąd załogi), która skutkowała śmiercią 53 osób.

Obecnie w strukturach Sił Powietrznych Filipin znajdują się cztery samoloty tego typu. Są to maszyny należące do I generacji (C-130B/H/T). Zakup samolotów C-130J Super Hercules to jeden z kilku projektów modernizacji lotnictwa wojskowego tego kraju. Dodatkowo władze w Manili planują zamówienie trzeciej partii wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk oraz odrzutowych samolotów bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc