Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

F-35A Lightning II testowany z pociskami Kongsberg JSM

Zrzut makiety gabarytowo-masowej pocisku Kongsberg JSM z F-35A Lightning II. Fot. FMA

19 marca norweska agencja zakupów wojskowych FMA upubliczniła zdjęcia z prób integracji wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II z kierowanymi pociskami Konsberg JSM.

Próba zrzutu makiety gabarytowo-masowej została przeprowadzona w lutym bieżącego roku w Kalifornii. Nosicielem JSM był pierwszy seryjny F-35A Lightning II o rejestracji AF-1, maszyna obecnie stacjonuje w ośrodku badawczo-doświadczalnym Edwards. Zgodnie z planami pociski JSM mają zostać certyfikowane do użycia na samolotach F-35A oraz F-35C wraz z wdrożeniem do służby oprogramowania standardu Block 4 – z tego też względu nosicielami tej broni mogą stać się m.in. polskie samoloty zamówione w styczniu ubiegłego roku, a także już dostarczane maszyny, które przejdą proces aktualizacji oprogramowania. Proces integracji rozpoczął się w 2020 roku, a wstępna gotowość operacyjna ma zostać osiągnięta w 2023 roku.

Zgodnie z deklaracjami opracowany przez Kongsberg Defence & Aerospace pocisk JSM będzie jedynym system przeciwokrętowym zdolnym do podwieszenia w wewnątrzkadłubowych komorach uzbrojenia samolotów F-35A i F-35C Lightning II. Dodatkowo może on także służyć do zwalczania celów naziemnych.

Kongsberg już notuje coraz większą liczbę sukcesów związaną z rozwojem pocisku JSM. Obok Norwegii na zakup systemu zdecydowały się Japońskie Siły Samoobrony (do F-35A Lightning II). Także Australia planuje tego typu inwestycję.

Norwegia jest partnerem przemysłowym programu F-35 Lightning II poziomu III. Powyższy fakt ułatwił realizację projektu pocisku JSM - przemysłowa umowa pomiędzy Kongsberg Defence & Aerospace oraz korporacją Lockheed Martin dotycząca zintegrowania systemu z samolotami została podpisana w czerwcu 2009 roku. W kwietniu 2009 roku Ministerstwo Obrony Norwegii podpisało umowę na rozpoczęcie prac projektowych nad JSM.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

One comment on “F-35A Lightning II testowany z pociskami Kongsberg JSM”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc