Zaloguj
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik

F-35 Lightning II sprzedane do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Według agencji Reuters Stany Zjednoczone podpisały umowę ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w sprawie dostaw 50 F-35A Lightning II. Maszyny zastąpią w linii Mirage 2000-9. Fot. USAF

20 stycznia agencja Reuters powołując się na nieoficjalne źródła w administracji Stanów Zjednoczonych poinformowała, że międzyrządowa umowa na sprzedaż Zjednoczonym Emiratom Arabskich zaawansowanego sprzętu lotniczego została zawarta. Co ciekawe, porozumienie podpisano godzinę przed zaprzysiężeniem prezydenta Bidena.


Według informatorów agencji, umowa obejmuje 50 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II oraz do 18 bojowych bezzałogowych aparatów latających General Atomic Aeronautical Systems MQ-9B Sky Guardian. Żadna ze stron nie skomentowała dotychczas rewelacji Reutersa. Początkowo zakładano, że umowa będzie podpisana jeszcze w grudniu, jednak (nieoficjalnie) na przeszkodzie stanęły czynniki związane z harmonogramem dostaw, ceną, pakietem szkolnym. Dokumenty przygotowane przez Stany Zjednoczone były gotowe do zatwierdzenia około 10 stycznia.

Przedstawiciele administracji prezydenta Bidena zapowiedzieli już pełen audyt umowy związanej ze sprzedażą F-35 Lightning II Zjednoczonym Emiratom Arabskim. Część obserwatorów wskazuje, że eksploatacja rosyjskich systemów uzbrojenia (w tym zestawów przeciwlotniczych Pancyr) może doprowadzić do wycieku tajemnic konstrukcji do Rosji. Najprawdopodobniej F-35A zastąpią w linii obecnie eksploatowane wielozadaniowe samoloty bojowe Dassault Mirage 2000-9. To zaś spowoduje, że władze tego kraju odejdą (od stosowanej od lat) polityki dywersyfikacji sprzętowej w segmencie maszyn bojowych.

Władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich od wielu lat zabiegały o możliwość zakupu F-35A Lightning II. Ze względów politycznych nie było to do przyjęcia dla Stanów Zjednoczonych, które pragnęły utrzymania regionalnej przewagi technologicznej przez Izrael. Zawarcie stosunków dyplomatycznych przez oba państwa (Izrael oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie) zaowocowało “nagrodą” w postaci zgody na zakup F-35A oraz MQ-9B. Nieoficjalnie zgoda Izraela na możliwość sprzedaży zaawansowanych systemów lotniczych kosztowało Amerykanów kolejne ustępstwa w stosunku do władz w Jerozolimie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc