Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

F-22A Raptor w Łasku

W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały samoloty F-22A Raptor. Fot. USAF

4 sierpnia minister obrony Mariusz Błaszczak, za pośrednictwem mediów społecznościowych, poinformował, że w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały samoloty dominacji powietrznej Lockheed Martin F-22A Raptor należące do US Air Force.


Dwanaście maszyn tego typu ma stacjonować w Polsce w ramach sojuszniczej misji wsparcia ochrony przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. Jednocześnie obecność samolotów tego typu można odczytywać jako deklaracje polityczną Stanów Zjednoczonych – F-22A Raptor to samoloty dysponujące unikatowymi możliwościami zwalczania celów powietrznych. Ich obecność w Polsce może stanowić jasny przekaz o pomocy sojusznikom w regionie, którzy czują się zagrożeni ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę.

32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, po zakończonej modernizacji, jest ważnym punktem wsparcia sił NATO. Od kwietnia do lipca stacjonowały w niej wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F/A-18C/D Hornet należące do US Marine Corps, a wcześniej F-15 Eagle US Air Force.

Dla samolotów F-22A Raptor to nie pierwsza obecność w Polsce. W październiku 2017 roku para maszyn trafiła do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, a w sierpniu 2015 odnotowano ich obecność także w Łasku. Co ważne, w poprzednich przypadkach były to jedynie kilkudniowe wizyty treningowe.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc