reklama Helikon-Tex

F-15C Eagle spadł do Morza Północnego

15 czerwca około 75 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii do Morza Północnego spadł samolot myśliwski Boeing F-15C Eagle należący do 48. Skrzydła Myśliwskiego US Air Force stacjonującego w bazie Lakenheath.  

Według dostępnych informacji maszyna uczestniczyła w locie treningowym w ugrupowaniu czterech samolotów. Do wypadku doszło o 9.40 czasu lokalnego, do akcji poszukiwawczo-ratowniczej skierowano maszyny wojskowe oraz służby brytyjskie – ciało pilota zostało odnalezione przez ratowników.  

Czerwcowy wypadek to pierwszy utracony przez Amerykanów F-15C Eagle od czerwca 2018 roku, kiedy w wyniku błędu pilota doszło do rozbicia egzemplarza o rejestracji 84-0008 w pobliżu Okinawy. W Europie stacjonowało około 36 F-15C/D Eagle – wszystkie bazują w Wielkiej Brytanii. W strukturach US Air Force należą do jednych z najstarszych i najbardziej wyeksploatowanych maszyn – ma to związek z faktem planowanego (i zarzuconego) przezbrojenia w samoloty dominacji powietrznej Lockheed Martin F-22A Raptor, a obecnie stopniowym przezbrajaniem w wielozadaniowe F-35A Lightning II.  

Obecnie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje zamówić do 144 egzemplarzy wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle, które zastąpią część spośród około 340 F-15C/D Eagle. Ich głównym zadaniem ma być prowadzenie operacji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych w ramach stałych dyżurów bojowych systemu obrony Ameryki Północnej. Nie można jednak wykluczyć, że część F-15EX Advanced Eagle zastąpi myśliwskie F-15C/D Eagle w zadaniach ekspedycyjnych. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc