Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

F-117A trafią na złom?

27 kwietnia komisja obrony Izby Reprezentantów wydała zgodę na złomowanie przez US Air Force samolotów szturmowych Lockheed Martin F-117A Nighthawk. Krok ten stanowi kolejny etap historii tych maszyn, które zostały wycofane ze służby operacyjnej w kwietniu 2008 roku. Powyższa decyzja musi zostać jeszcze podtrzymana przez całą Izbę, a także amerykański Senat.

Wówczas Kongres Stanów Zjednoczonych, w obawie o możliwość wycieku tajnych informacji, zdecydował się o przeznaczeniu środków finansowych pozwalających na zmagazynowanie maszyn w odosobnionym miejscu – bazie Tonopah, znajdującej się w Strefie 51 w stanie Nevada. Samoloty trafiły do hangarów i od czasu do czasu były widziane w powietrzu, był to wynik utrzymywania ich w stanie zdatności do lotu. Ogółem w Nevadzie znajdują się 52 samoloty.

Wyprodukowane w latach 80. XX wieku i pokazane światu pod koniec „Zimnej Wojny” F-117A Nighthawk stały się symbolem amerykańskiej dominacji w powietrzu w latach 90. oraz na początku bieżącego wieku. Ich wycofanie z eksploatacji jest powiązane z zestrzeleniem jednego samolotu przez Serbów w 1999 roku, a także rozwojem technik stealth. Dzięki nim wdrożono do produkcji samoloty nowej generacji – bombowce strategiczne B-2A Spirit, myśliwskie F-22A Raptor oraz wielozadaniowe F-35 Lightning II. To właśnie dwa ostatnie typy spowodowały, że Kongres zdecydował się na autoryzowanie wycofania w 2008 roku, pozwoliło to bowiem na przekierowanie około 1 mld dolarów rocznie na finansowanie powyższych programów. Obecnie przyszłość F-117A Nighthawk może ograniczyć się do przebazowania do składowiska AMARG, gdzie będą systematycznie utylizowane i złomowane.

Teldat
reklama BMS

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc