Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurotankowce z Belgami

22 grudnia Ministerstwo Obrony Belgii poinformowało, że podjęło decyzję o przyłączeniu do europejskiego programu zakupu i eksploatacji wspólnej floty wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego Airbus A330MRTT.

Tym samym Belgia stała się kolejnym uczestnikiem programu, który dotychczas połączył Holandię, Luksemburg, Niemcy, Norwegię. Przyłączenie piątego państwa oznacza także zakup ósmego samolotu A330MRTT, który będzie stacjonować w holenderskiej bazie lotniczej w Eindhoven. Łącznie, według obecnych planów, będzie tam pięć A330MRTT, a trzy kolejne w Niemczech. Kolejnym państwem zainteresowanym udziałem w przedsięwzięciu jest Republika Czeska.

Przypomnijmy, projekt europejskiej jednostki został zawiązany przez państwa członkowskie NATO. Obok Holandii i Luksemburga, trzecim (podstawowym) partnerem była Polska, która deklarowała chęć wykorzystania A330MRTT na potrzeby Sił Zbrojnych. Ostatecznie Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się ze współpracy międzynarodowej i obecnie realizuje analizę potrzeb ukierunkowaną na budowie narodowego systemu opartego o dwa samoloty tej klasy – obok koncernu Airbus zainteresowanie udziałem w projekcie wyraża Boeing oraz przemysł izraelski.

W przypadku eurofloty, w listopadzie pierwsi piloci holenderskich sił powietrznych rozpoczęli szkolenia praktyczne na samolotach A330 – program obejmuje szkolenia na symulatorach, a później loty w pasażerskich A330 należących do linii lotniczej KLM. Dzięki temu mają uzyskać uprawnienia instruktorskie oraz odpowiedni nalot – pierwsi z nich mają zakończyć szkolenie w lutym.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Holandii
Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc