Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2024 ‒ Borsuk grasuje w Paryżu

NBPW Borsuk już na stoisku A93 w hali 5A na paryskim salonie Eurosatory 2024 – na razie pełne ręce roboty ma ekipa techniczna. Fot. HSW S.A.

Dominującym elementem ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej na salonie uzbrojenia Eurosatory 2024, który rozpocznie się 17 czerwca w Paryżu, będzie Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, prezentowany przez Hutę Stalowa Wola S.A. i jej partnerów w tym programie.

Egzemplarz, który po kilkudniowej podróży ze Stalowej Woli dotarł na zestawie niskopodwoziowym do Paryża w piątek 14 czerwca, jest jednym z czterech tzw. pojazdów przedseryjnych/dodatkowych prototypów, które niedawno zakończyły wojskowe badania w otoczeniu systemowym na poligonie w Orzyszu. Jest to wóz wyposażony w gąsienice kompozytowe CRT kanadyjskiej firmy Soucy Defense.

Warto w tym miejscu dodać, że także prototyp Borsuka zakończył niedawno badania kwalifikacyjne, a obecnie trwa przygotowanie sprawozdania z ich przebiegu. Według słów prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Krzysztofa Trofiniaka, wkrótce rozpocząć mają się negocjacje z Agencją Uzbrojenia dotyczące warunków pierwszej umowy wykonawczej na dostawę NBPWP Borsuk (ramowa została zawarta 28 lutego ub.r. Umowa ramowa na wozy bojowe rodziny Borsuk dla Sił Zbrojnych RP (zbiam.pl)), która powinna zostać podpisana  jeszcze w tym roku.

Borsuk dotarł do Paryża w piątek 14 czerwca na zestawie transportowym z naczepą niskopodwoziową. Fot. HSW S.A.

Wobec faktu, że NBPWP Borsuk jest jednym z bardzo nielicznych nowoczesnych amfibijnych bojowych wozów piechoty o trakcji gąsienicowej, a wkrótce trafi także do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, PGZ liczy na duże zainteresowanie tym pojazdem potencjalnych odbiorców zagranicznych. Oczywiście, na razie pierwszeństwo w dostawach Borsuków będą miały polskie pododdziały zmechanizowane od lat oczekujące na następcę archaicznych BWP-1.

Cztery przedseryjne Borsuki podczas wojskowych badań w otoczeniu systemowym na poligonie w Orzyszu. Fot. HSW S.A./Jacek Faraś

Notabene, to już druga zagraniczna prezentacja Borsuka – 16 i 17 września 2023 r. wystawiony został na ekspozycji statycznej polskiego wojska i przemysłu podczas dorocznych NATO Days w czeskiej Ostravie.

W stoisku Polskiej Grupy Zbrojeniowej A93 w hali 5A na paryskim salonie będzie można zapoznać się także z innymi produktami – w naturze, w postaci modeli i materiałów promocyjnych – z oferty przedsiębiorstw skupionych w Grupie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc