Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eurosatory 2022: Chiński eksportowy ppk Red Arrow 12E

Wystawowy egzemplarz ppk Red Arrow 12E, pocisk i obok wyrzutnia z założonym pojemnikiem transportowo-startowym na Eurosatory 2022. Fot. Andrzej Kiński

Chińskie przedsiębiorstwo NORINCO wystawiło na Eurosatory 2022 m.in. lekki przenośny przeciwpancerny system rakietowy Red Arrow 12E. Nazwa i sufiks E zdradza, że mamy do czynienia z wersją właśnie przeznaczoną na eksport.

Red Arrow 12 to eksportowa handlowa wersja ppk znanego w Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej jako HJ-12 (Hong-jian 12), czyli „czerwona strzała”, jak zwyczajowo Chiny określają swoje ppk. Na ogół przyjmuje się, że HJ-12 to kopia amerykańskiego ppk FM-148 Javelin i z punktu widzenia konstrukcyjnej koncepcji systemu tak jest. Czyli oba systemy należą do tzw. 3. generacji ppk, działają na zasadzie „wystrzel i zapomnij”, ich pociski są wyposażone w matrycowe termowizyjne układy samonaprowadzania na cel (w przypadku HJ-12E ma być też dostępna wersja z cyfrowym układem dziennym), cel atakowany jest po stromotorowej trajektorii. Przenośna wyrzutnia z wbudowaną kamerą termowizyjną w obu przypadkach jest podobna. Niemniej HJ-12 różni się wymiarami, np. o ile Javelin ma średnicę 142 mm, to HJ-12 170 mm. Długość pocisku też jest różna – odpowiednio 1,1 i 1,25 m. Red Arrow 12E pokazany w tym roku w Paryżu w końcu został pozbawiony absurdalnie dużych elementów ochronnych z tworzywa sztucznego, typowych dla zachodnich ppk, nasadzanych na oba końce tubowego pojemnika transportowo-startowego. Przez to Red Arrow 12E sprawia wrażenie lżejszego i mniejszego od dotąd prezentowanego modelu. Jeżeli chodzi o dane taktyczno-techniczne, to NORINCO podaje na Eurosatory 2022 tylko te najbardziej podstawowe: maksymalny zasięg strzału 2500 m, układ naprowadzania kombinowany (matrycowy termowizyjny i cyfrowy telewizyjny), przebijalność w granicach 600÷900 mm RHA.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc