Zaloguj

Euronaval 2018 - prezentacja fregaty Typ 26 dla Kanady

W czasie targów Euronaval Lockheed Martin zaprezentował model fregaty rakietowej Typ 26 zmodyfikowanej zgodnie z kanadyjskimi wymaganiami, a która 19 października br. została ogłoszona zwycięzcą program Canadian Surface Combatant. W ramach tego programu kanadyjska flota otrzyma maksymalnie 15 nowych okrętów, które w służbie zastąpią fregaty typu Halifax i wycofane już niszczyciele typu Iroquois.

Fregaty tego typu zostały zaoferowane przez konsorcjum składające się z Lockheed Martin Canada oraz BAE Systems. W ostatnim etapie ich oferta konkurowała z projektami opartymi o fregaty typu De Zeven Provinciën (konsorcjum firm Alion Canada i Damen) oraz Álvaro de Bazán (Navantia). Warto zauważyć, że jest to już kolejny sukces fregat Typ 26, które budowane są aktualnie dla Royal Navy oraz mają zasilić australijską flotę.

Aktualnie zwycięskiego oferenta czekają negocjacje z kanadyjskim rządem dotyczące kontraktu na budowę tych jednostek. Jeżeli przebiegną one bez zakłóceń można się spodziewać rozpoczęcia budowy pierwszej fregaty na początku 2020 r.  Oznaczałoby to, że do służby weszłaby ona w połowie przyszłego dziesięciolecia, zaś ostatni okręt serii zostałby wbudowany do końca czwartej dekady bieżącego wieku.

(AN) Foto: Andrzej Nitka
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc