Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Estonia wzbogaci się o C-145A Skytruck

10 sierpnia media estońskie poinformowały, że władze w Tallinie podpisały umowę z odpowiednikami w Waszyngtonie w sprawie przejęcia przez Estończyków dwóch lekkich samolotów transportowych PZL Mielec C-145A Skytruck.

Maszyny będą pochodzić z nadwyżek sprzętowych Departamentu Obrony, który zaoferował poprzez program EDA C-145A (pod takim oznaczeniem służyły M-28 Skytruck) czterem państwom świata. Dotychczas pozytywnie odpowiedziały na ofertę Estonia oraz Kenia. W przypadku Estonii była to druga próba wdrożenia samolotów transportowych z amerykańskich nadwyżek sprzętowych, poprzednio Waszyngton oferował stare Sherpa C-23B+. Według deklaracji estońskiego urzędu zamówień wojskowych, dostawa samolotów ma mieć miejsce w 2018 roku – płatowce zostaną przekazane za darmo, a Estończycy opłacą remonty, szkolenie oraz transport do kraju.

Obecnie zaoferowane samoloty, wyprodukowane w Mielcu w 2009 roku, przeszły inspekcję Estończyków. Po wejściu do służby zastąpią dwa samoloty An-2, które obecnie są eksploatowane przez estońskie lotnictwo. M-28 Skytruck mają być wykorzystywane do lotów transportowo-pasażerskich, szkolenia spadochronowego, ewakuacji medycznej oraz patrolowo-dozorowych.

(ŁP) Foto: USAF
reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc