Zaloguj

Eskalacja na Bliskim Wschodzie?

8 stycznia siły zbrojne Iranu dokonały, odwetowego, ataku rakietowego na dwie bazy wojskowe w Iraku, gdzie stacjonują zagraniczne siły zbrojne (w tym Polacy).

Do ataku doszło w godzinach porannych czasu lokalnego. Celami były bazy Ayn al Asad oraz Irbil – odpalono około 20 pocisków, które dokonały zniszczeń infrastruktury i części sprzętu. Analizy zdjęć satelitarnych wskazały na zniszczenia kilku obiektów na terenie Ayn al Asad. Prawdopodobnie zniszczenia objęły także sprzęt – śmigłowce oraz bezzałogowe aparaty latające. Co ważne, w atakach nie zginęli ludzie, system ostrzegania wykrył nadlatujące pociski umożliwił ich ewakuację do schronów.

Atak irańskich pocisków stanowił odwet za zabicie generała Sulejmaniego i zachwiał rynkami. Wszyscy oczekiwali na odpowiedź prezydenta Stanów Zjednoczonych –jego stanowisko może doprowadzić do dalszej eskalacji napięcia i wymiany ciosów w regionie.

Cały czas media i część ekspertów spekulują, że główną ofiarą ataku rakietowego na bazy w Iraku mogli być pasażerowie samolotu pasażerskiego Boeing 737-800 lecącego z Teheranu do Kijowa. Maszyna spadła na ziemię kilka minut po starcie ze stolicy Iranu, a część wskazuje za winowajców na irański system obrony przeciwlotniczej.

(ŁP) Foto: Agencja Fars
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc