Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Enforcer dla hiszpańskich legionistów?

Hiszpania jest zainteresowana zakupem lekkiego systemu wsparcia MBDA Enforcer. Fot. MBDA

15 listopada w hiszpańskich mediach pojawiła się informacja o zainteresowaniu Sił Zbrojnych Królestwa Hiszpanii pozyskaniem lekkich pocisków kierowanych Enforcer. Producent pocisku, konsorcjum MBDA, ma już współpracować z Dowództwem Wojskowego Wsparcia Logistycznego (Mando de Apoyo Logístico) w zakresie przygotowań do jego testów.

Enforcery miałyby trafić w pierwszej kolejności do 2. Brygady Legii Cudzoziemskiej im. króla Alfonsa XIII (Brigada «Rey Alfonso XIII» II de La Legión). Jednostka często bierze udział w operacjach poza granicami Hiszpanii, stąd w ramach tworzenia przyszłych sił zbrojnych (reforma Fuerza 2035) celowym ma być wyposażenie jej żołnierzy w lekki system wsparcia piechoty. Enforcer był już kilkukrotnie prezentowany na terenie Hiszpanii.

Enforcer jest opracowywany od 2014 r. i stanowi odpowiedź MBDA na coraz większe potrzeby piechoty i wojsk specjalnych. Dzięki swojej niskiej masie (poniżej 9 kg), małym rozmiarom (długość ok. 1 m, kaliber pocisku 90 mm), modułowej konstrukcji, a także wielozadaniowej głowicy bojowej może służyć do zwalczania szerokiego spektrum zagrożeń na polu walki. Dużą zaletą jest prostota użycia. System ten jest także proponowany Ministerstwu Obrony Narodowej w ramach programu Pustelnik, który dotyczy zakupu lekkiego zestawu rakietowego zdolnego zwalczać cele w odległości do 2 km od stanowiska ogniowego. Enforcer został w 2019 r. zamówiony przez Bundeswehrę.

 

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Enforcer dla hiszpańskich legionistów?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc