Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Embraer wzmacnia przyczółek w Europie

Fot. Siły Powietrzne Brazylii

11 kwietnia, w czasie wystawy LAAD Defence & Security 2023, doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy koncernami Embraer oraz Saab w sprawie współpracy w programie średniego samolotu transportowego C-390 Millennium.

Jednym z powodów tego kroku jest próba walki o zamówienie ze strony Ministerstwa Obrony Szwecji, które po wycofaniu się z pomysłu zakupu używanych (włoskich) C-130J Super Hercules prowadzi analizy rynkowe związane z zamówieniem maszyn transportowych, które miałyby zastąpić obecnie używane C-130H Hercules. W ramach porozumienia pomiędzy podmiotami, specjaliści koncernu Saab mają przeanalizować możliwość integracji z C-390 urządzeń własnej produkcji i ewentualnie zaoferować władzom specjalnie skonfigurowaną wersję samolotu tego typu. Nie można także wykluczyć, że współpraca obejmie inne rynki europejskie.

Jest to tym bardziej możliwe, gdyż na wystawie LAAD odbyło się spotkanie przedstawicieli koncernu Embraer ze specjalistami resortów obrony Austrii oraz Republiki Czeskiej. Austriacy rozpoczęli, wzorem Szwedów, poszukiwania następcy dla używanych obecnie samolotów transportowych Lockheed Martin C-130K Hercules (odkupionych z nadwyżek sprzętowych Wielkiej Brytanii), a Republika Czeska znajduje się w grupie państw, które zawarły z Embraerem porozumienia intencyjne. Władze w Pradze są zainteresowane zakupem dwóch maszyn, a dzięki temu przemysł lokalny uzyskał zamówienia na produkcję komponentów do wszystkich C-390 produkowanych przez brazylijskiego producenta. Dotychczas Czesi nie podpisali twardego kontraktu.

Przypomnijmy, dotychczas Embraer zdobył dwa zamówienia eksportowe. Portugalia zakontraktowała pięć egzemplarzy (jeden dostarczony), a Węgry dwa kolejne. Dodatkowo Królestwo Niderlandów wybrało brazylijską konstrukcję jako następcę dla swoich C-130H Hercules – kontrakt, być może, zostanie podpisany w czasie tegorocznego Salonu Lotniczego i Kosmicznego w Paryżu.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc