Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Elektron znów unieważniony

Agencja Uzbrojenia (znów) unieważniła zakup zapalników do min morskich. Fot. Tomasz Grotnik

2 marca Agencja Uzbrojenia poinformowała o unieważnieniu procedury zakupu zapalników do min morskich, który jako praca rozwojowa kryła się pod kryptonimem Elektron. Tym samym czwarte (w ostatnich miesiącach) podejście do wyboru wykonawcy zakończyło się tradycyjnie.

Formalnym powodem unieważnienia jest brak złożenia przez zakwalifikowanego wykonawcę oferty wstępnej. Przypomnijmy, termin wpływu zgłoszeń podmiotów zainteresowanych udziałem w postępowaniu upłynął 16 sierpnia 2022 roku – na początku września Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do programu zgłosiło się dwóch (potencjalnych) wykonawców: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy CTM S.A. oraz konsorcjum składające się z Akademii Marynarki Wojennej, Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej wraz ze spółką Jakusz Sp. z o.o. Biorąc pod uwagę komunikat Agencji Uzbrojenia, do fazy składania oferty wstępnej zakwalifikowano tylko jeden z nich.

Zapalnik Elektron ma stanowić zamiennik dla obecnie używanych WKM-90 i ma służyć do min morskich OS (Okrętowa Średnia) oraz OD (Okrętowa Duża) - oba typy to wiekowe konstrukcje pochodzące jeszcze z czasów Zimnej Wojny. Pomimo upływu lat, nadal mogą być ważnym elementem potencjału obronnego Marynarki Wojennej, co pokazuje przykład obecnych działań na wodach Morza Czarnego. Elektron powinien składać się z trzech podstawowych elementów: łuski, gniazda wtykowego oraz spłonki. Obok partii seryjnej, zamawiający wymaga dostarczenia partii badawczo-wdrożeniowej, która ma służyć do przebadania działania urządzenia.

Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni Agencja Uzbrojenia ogłosi kolejne, piąte, postępowanie w tej kwestii. Dodatkowo 22 lutego ogłoszono wstępne konsultacje rynkowe w sprawie potencjalnego zakupu zapalnika nie kontaktowego do min morskich. Urządzenie ma być wykorzystywane do zwiększenia potencjału bojowego min morskich różnych typów OS, OD, a także MMD-1, MMD-2 oraz Sikora.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc