Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Elektron a sprawa polska c.d.

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił nowe postępowanie przetargowe w sprawie zakupu zapalników do min morskich. Fot. 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

4 stycznia Inspektorat Uzbrojenia poinformował o uruchomieniu kolejnego postępowania przetargowego w sprawie wyboru dostawcy zapalników do min morskich, kryjących się pod kryptonimem Elektron. Jest to drugie podejście do powyższego zagadnienia, poprzednie zostało unieważnione 14 grudnia ubiegłego roku.Zgodnie z opublikowaną informacją, przedmiotem zamówienia jest pozyskanie w wyniku pracy rozwojowej dokumentacji technicznej do produkcji seryjnej wraz z partią prototypową na potrzeby badań kwalifikacyjnych „Zapalnika do min morskich pod kryptonimem Elektron”, który stanowi zamiennik do zapalnika bojowego WKM-90. Podmioty zainteresowane udziałem w postępowaniu mają czas na składanie ofert do 4 lutego bieżącego roku. Zamawiający zakłada zastosowanie procedury negocjacyjnej, a przewidywana liczba wykonawców została określona na pięciu. W zeszłorocznym postępowaniu do finałowej rozgrywki zakwalifikowano dwa podmioty - Centrum Morskich Technologii Militarnych Politechniki Gdańskiej i fińską firmę DA Design Oy. Obok ceny drugim kryterium podlegającym ocenie będą warunki gwarancji. Elektron powinien składać się z trzech podstawowych elementów: łuski, gniazda wtykowego i spłonki.

Poprzednie postępowanie prowadzone pomiędzy 23 marca a 14 grudniem 2020 r. zostało unieważnione, ponieważ wartość jedynej oferty złożonej przez CMTM PG przewyższyła kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na zakup w ramach przetargu. Perypetie związane z zeszłorocznym postępowaniem opisaliśmy w naszych artykułach „Elektron a sprawa polska” i „Elektron dla nikogo. Kolejny przetarg unieważniony”.


Jakie będą dalsze losy elektronów do min morskich zobaczymy, niemniej jednak pamiętajmy o tym, jak ważnym są one środkiem bojowym. Miny morskie (nawet mające już swoje lata) są nadal efektywnym uzbrojeniem na akwenie takim jak Morze Bałtyckie.

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Elektron a sprawa polska c.d.”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc