Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Elbit Systems dostarczy uzbrojenie do rumuńskich Piranii

Kołowy bojowy wóz piechoty Piranha V z wieżą Elbit UT30 MK2 podczas defilady z okazji święta zjednoczenia Rumunii 1 grudnia 2022 r. Fot. Wojska Lądowe Rumuńskich Sił Zbrojnych.

Izraelska firma Elbit Systems poinformowała 2 marca, że jego rumuńska spółka zależna Elmet International SRL podpisała kontrakt o wartości 120 mln USD z General Dynamics European Land Systems. To kolejna umowa dotycząca dostaw wież bezzałogowych, zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia i moździerzy w ramach programu wdrażania pojazdów rodziny Piranha V do Rumuńskich Sił Zbrojnych.

Zgodnie z zapisami umowy, Elbit Systems dostarczy wieże bezzałogowe UT30 MK2, 120 mm systemy moździerzowe SPEAR i zdalnie sterowane stanowiska uzbrojenia, które zostaną zintegrowane z pojazdami Piranha V. Okres realizacji zamówienia ustalono na trzy lata.

Produkowane przez Elbit Systems bezzałogowe wieże UT30 MK2 są standardowo wyposażone w 30 mm armatę napędową Northrop Grumman Mk44 Bushmaster II, sprzężoną z 7,62 mm km. Jak podaje producent, zintegrowane systemy uzbrojenia i kierowania ogniem, czujniki, a także interfejsy człowiek-maszyna użyte w wieżach UT30 MK2 mają zapewniać znaczną poprawę zdolności bojowych, świadomości sytuacyjnej i efektywność wykrywanie oraz zwalczania celów. W zdalnie sterowanych stanowiskach uzbrojenia zostaną zamontowane 12,7 mm wkm.

Wybrane przez Rumunię wieże i systemy Elbitu są szeroko wykorzystywane przez siły zbrojne wielu państw, m.in.: Izraela, Stanów Zjednoczonych, Danii, Austrii, Belgii, Brazylii czy Chorwacji.

Zawarta właśnie umowa jest kolejnym dowodem zaufania do produktów oferowanych przez Elbit Systems do wozów bojowych i pojazdów opancerzonych. Wierzę, że rozwój naszej sprzedaży i możliwości produkcyjnych w Europie zwiększa nasze zdolności do zaspokojenia rosnących potrzeb na zawansowane i sprawdzone rozwiązania do pojazdów opancerzonych – powiedział Bezhalel (Butzi) Machlis, prezes i dyrektor generalny Elbit Systems.

W styczniu 2018 r. władze Rumunii zawarły z General Dynamics European Land Systems – MOWAG umowę ramową na dostawę 227 pojazdów Piranha V 8×8 w sześciu wersjach (kołowego bojowego wozu piechoty, moździerza samobieżnego, transportera opancerzonego, pojazdu dowodzenia, pojazdu rozpoznania skażeń, wozu zabezpieczenia technicznego i wozu ewakuacji medycznej)  o wartości 868 mln EUR. 36 z nich miało zostać wyprodukowanych w zakładach GDELS – MOWAG w szwajcarskim Kreuzlingen, zaś za skompletowanie pozostałych odpowiadają zakłady Uzina Mecanică București, należące do państwowego holdingu ROMARM. Do końca 2022 r. zostały dostarczone 94 pojazdy. Systemy uzbrojenia dostarczane przez Elbit są montowane w trzech spośród sześciu zamówionych wersji – kołowego bwp, moździerza samobieżnego i kołowego transportera opancerzonego. Rumuński resort obrony jest zainteresowana zakupem kolejnych 150 pojazdów tej rodziny, a wartość ewentualnego kontraktu jest oceniana na 674 mln USD.

Autor: Marcin Wiącek na podstawie materiałów prasowych Elbit Systems

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc