Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Eksportowe szanse CH-53K King Stallion

Jedynym, na razie, klientem eksportowym na CH-53K King Stallion jest Izrael. Fot. Lockheed Martin

1 czerwca należąca do korporacji Lockheed Martin firma Sikorsky Aircraft zorganizowała, wirtualne, spotkanie z grupą dziennikarzy, którym głównym gościem był Paul Lemmo prezes powyższej firmy. Wśród tematów, które były przedmiotem spotkania, były postępy programu śmigłowca CH-53K King Stallion.

Obecnie producent realizuje proces produkcji i dostaw kolejnych seryjnych maszyn przeznaczonych dla pierwszego i jednocześnie głównego użytkownika – Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo Sikorsky uzyskał już zamówienie eksportowe ze strony Izraela (cztery pierwsze mają zostać dostarczone do listopada 2025 roku), który docelowo chce zastąpić przy ich pomocy stare CH-53D Yas’ur, które już dawno powinny być wycofane ze względu na wyczerpywanie resursów technicznych.

Co ciekawe Paul Lemmo ujawnił, że producent prowadzi działania marketingowe w innych państwach świata – mowa przede wszystkim o kilku (od trzech do pięciu) państwach w Azji dalekowschodniej, które planują zakup ciężkich śmigłowców transportowych. Dodatkowo, co ciekawe, innym kierunkiem działań może być Szwajcaria, której władze wstrzymały obecnie procedurę ze względów na inne priorytety zakupowe (samoloty bojowe oraz systemy przeciwlotnicze). Jak wskazuje Paul Lemmo, Lockheed Martin spodziewa się powrotu do projektu w przyszłości – poza zadaniami transportu wojskowego mogą pełnić także ważną rolę w działaniach o charakterze humanitarnym.

Program CH-53K King Stallion rywalizuje obecnie na rynku przede wszystkim z konkurencyjnym Boeing CH-47F Chinook. Ta druga konstrukcja jest o krok od zdobycia prestiżowego zamówienia ze strony Republiki Federalnej Niemiec, która chce zastąpić nimi stare CH-53G Stallion.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc