Zaloguj

Eksportowe Javeliny

24 lipca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz konsorcjum Raytheon/Lockheed Martin podpisali kontrakt w sprawie produkcji elementów systemu Javelin, które są finansowane przez klientów eksportowych.

Łącznie umowa ma wartość 307,5 mln dolarów, a prace mają zostać zrealizowane do końca sierpnia 2021 roku. Pośrednictwo władz federalnych to wynik zastosowania procedury FMS. Na mocy powyższego zlecenia produkcja jest realizowana na eksportowe zlecenia Australii, Estonii, Litwy, Turcji, Tajwanu oraz Ukrainy. Siły zbrojne ostatniego z wymienionych państw otrzymały pociski z zasobów US Army, więc zlecenie może obejmować najprawdopodobniej moduły celowniczo-startowe. Ciekawostką jest także obecność na liście Turcji, która dotychczas nie była wykazywana jako użytkownik systemu.

Pociski FGM-148 Javelin są obecnie jednymi z najbardziej rozpowszechnionych lekkich systemów przeciwpancernych oferowanych przez zachodnich producentów. Został zakupiony do ponad 20 państw świata, a debiut bojowy przeszły w czasie walk w Iraku w 2003 roku. Co ciekawe, szerokie zastosowanie znalazły w walkach w Afganistanie, gdzie broń była stosowana do zwalczania umocnionych stanowisk ogniowych przeciwnika.

(ŁP) Foto: US Army
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc