Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Eksportowa ofensywa Bella

21 czerwca przedstawiciele firmy Bell poinformowali o planach marketingowych ukierunkowanych na eksport śmigłowców szturmowych AH-1Z Viper, co ma umożliwić utrzymanie linii montażowej poza rok 2022, kiedy zakończy się realizacja zlecenia na 189 sztuk dla Korpusu Piechoty Morskiej oraz 12 dla Pakistanu.

Wygląda na to, że jednym z kluczowych kierunków będzie Azja i Oceania – w tym rejonie świata procedura zakupu nowych maszyn tej klasy została uruchomiona w Tajlandii (6-8 sztuk w celu zastąpienia obecnie posiadanych AH-1F Cobra) oraz w Japonii (w celu zastąpienia AH-1S Cobra). Co ciekawe, zainteresowanie programem japońskim wyraził także Airbus, który w przeciwieństwie do Bella chce sprzedać do Japonii H145 wyposażone w moduł bojowy.

Kolejnymi dwoma państwami, które już budzą zainteresowanie działu marketingowego Bell, są Australia i Republika Korei. W obu przypadkach mowa o możliwości zakupu nowych śmigłowców szturmowych, które mają być wykorzystywane m.in. z pokładów wielozadaniowych okrętów lotniczych. Z tego też powodu, ważnym aspektem ma być możliwość operowania z jednostek pływających.

Obecnie Bell we współpracy z Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych stara się sfinalizować międzyrządową umowę na sprzedaż AH-1Z Viper do Bahrajnu, który ma szanse stać się drugim użytkownikiem eksportowym. W najbliższych tygodniach spodziewane jest także wydanie zgody na eksportową sprzedaż 24 egzemplarzy do Rumunii.

(ŁP) Foto: USMC
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc