Zaloguj

Ekspedycja „Santi odnaleźć Orła” 2017 zakończona

W dniu 10 czerwca 2017 roku zakończyła się trwająca dwadzieścia jeden dni ekspedycja „Santi Odnaleźć Orła”. Prowadzone na Morzu Północnym poszukiwania zaowocowały zbadaniem trzydziestu czterech nieopisanych dotąd wraków, z których jeden zidentyfikowano, z dużym prawdopodobieństwem, jako wrak brytyjskiego okrętu podwodnego HMS „Narwhal”. W trakcie ekspedycji nie udało się ustalić miejsca spoczynku legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”.

Członkowie ekspedycji „Santi Odnaleźć Orła” wyruszyli na poszukiwania wraku polskiego okrętu podwodnego w dniu 20 maja 2017 roku na pokładzie jednostki hydrograficznej „Mewo Navigator”. Celem tegorocznej ekspedycji było sprawdzenie hipotezy, według której przyczyną zatonięcia ORP „Orzeł” był atak brytyjskiego samolotu z dnia 3 czerwca 1940 roku, którego ofiarą mógł paść polski okręt podwodny.

Poszukiwania prowadzone były z wykorzystaniem dwóch zasadniczych metod badawczych. Pierwsza polegała na systematycznym przeszukiwaniu dna morskiego przy użyciu sondy wielowiązkowej
w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca domniemanego ataku brytyjskiego samolotu. Natomiast druga miała na celu weryfikację wytypowanych wcześniej obszarów, w których zalegać mogły wraki jednostek morskich znajdujących się na założonej trasie powrotu „Orła” z sektora patrolowania o oznaczeniu „A1”.  Badania pierwszą z metod przeprowadzono w okresie od 26 maja do 5 czerwca 2017 roku. W tym czasie przebadany został obszar o wymiarach 900 km², na którym odkryto cztery kolejne wraki, oprócz sześciu, które zostały odkryte w trakcie dwóch poprzednich ekspedycji przeprowadzonych w 2014 i 2015 roku. Drugą metodę badań wykorzystano na trasie dojścia do ww. obszaru poszukiwań tj. w okresie od 24 do 25 maja oraz na trasie zejścia ze wspomnianego obszaru tj. w dniach od 5 do 6 czerwca 2017 roku sprawdzając 40 pozycji, na których odkryte zostało 30 wraków.

Analiza parametrów technicznych jednego z odkrytych wraków dokonana na podstawie uzyskanych obrazów sonarowych z dużym prawdopodobieństwem wskazała, że jest nim wrak brytyjskiego okrętu podwodnego HMS „Narwhal” , który zaginął w nieznanych okolicznościach w trakcie patrolu z Blyth do brzegów Norwegii w dniach 22-30 lipca 1940 r. Wrak o długości 88 metrów i szerokości ponad 7 metrów zalega na głębokości 94 m w okolicy ok. 5 Mil morskich od trasy, którą z ostatniego patrolu wracać miał do bazy okręt ORP "Orzeł”. Miejsce odnalezienia wraku oraz zgromadzone przez trójmiejskich poszukiwaczy materiały archiwalne przemawiają za hipotezą, że padł on prawdopodobnie ofiarą ataku lotniczego przeprowadzonego przez niemiecki samolot Do-17 w dniu 23 lipca 1940 r.

„Tegoroczna ekspedycja była najdłuższą w historii poszukiwań polskiego okrętu podwodnego. W jej trakcie udało nam się sprawdzić akwen o powierzchni kilkukrotnie większej niż zbadany w toku naszych wszystkich poprzednich poszukiwań. Było to możliwe przede wszystkim dzięki niezwykle sprzyjającej pogodzie, znakomitym parametrom jednostki „Mewo Nawigator”, na której prowadziliśmy badania oraz zaangażowaniu załogi statku i ekipy badawczej. Pomimo sprawdzenia obszaru dna obejmującego ponad 8 Mil morskich od miejsca ataku, nie udało nam się wyeliminować hipotezy dotyczącej bratobójczego ataku brytyjskiego samolotu. Nie można, bowiem wykluczyć możliwości popełnienia przez pilota samolotu większego błędu nawigacyjnego niż zakładany dotychczas, bądź możliwości oddalenia się w zanurzeniu uszkodzonego okrętu podwodnego z miejsca ataku lotniczego. Przeprowadzone badania pozwalają nam na przejście do kolejnego etapu poszukiwań, które będą prowadzone odmienną metodologią” – stwierdził Szef Ekspedycji Tomasz Stachura.

 

 

Więcej o projekcie:

 

www.santiodnalezcorla.pl – strona www projektu

https://www.youtube.com/watch?v=dQ_dnA1eOhI –  najnowszy film promocyjny o projekcie

https://www.youtube.com/watch?v=lExIavrAWwE&list=UUSMMbSOX2pWwBpznedKPLMA

– film promocyjny o projekcie

https://www.facebook.com/SantiOdnalezcOrla - Facebook

 

SANTI sp. z o.o. – sponsor główny projektu:

SANTI to jeden z wiodących na świecie producentów odzieży i sprzętu nurkowego. W ciągu zaledwie kilku lat firma z Gdyni przekształciła się z lokalnego producenta skafandrów nurkowych, w markę                            o ugruntowanej pozycji na globalnym rynku sprzętu nurkowego.

Firma jest obecna na wszystkich kontynentach, sprzedaje do blisko 40 krajów na świecie, w tym m.in.: do USA, Korei Południowej, Kanady, Australii, Brazylii oraz na główne rynki europejskie. Do sztandarowych produktów SANTI należą suche skafandry nurkowe i ocieplacze. Spółka jest pomysłodawcą i wiodącym producentem nurkowych akcesoriów grzewczych takich jak np. ogrzewane rękawiczki czy kamizelki.

Od kilku lat SANTI aktywnie angażuje się w organizację i wspieranie międzynarodowych wypraw badawczych (np. Sedna, Under the pole, Elysium) oraz poszukiwań wraków na całym świecie. W ten sposób narodził się projekt „SANTI – Odnaleźć „Orła”, który ma doprowadzić do znalezienia wraku
i ostatecznego rozwikłania zagadki zaginięcia polskiego okrętu.

 

Sponsorzy:

Santi sp. z o. o.

Damen Shipyards Gdynia

Nava Ship Design Office

Grupa Net Marine

Studio Dago

Trefl Gdynia

 

Partnerzy: 

Yellow Cargo Express sp. z o.o. – wsparcie logistyczne

Instytut Morski Gdańsk – wsparcie hydrograficzne

Grupa Lotos - dostarcza paliwo na Ekspedycje

 

Patronat:

Prezydent Miasta Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

National Geographic

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc