Zaloguj

Egipt zainteresowany eksportowymi Bujanami

15 lipca media egipskie oraz rosyjskie poinformowały, że władze w Kairze są zainteresowane zakupem nieokreślonej liczby korwet rakietowych typu Bujan – taki wniosek nosi publikacja rocznego sprawozdania stoczni w Zielonodolsku, która odpowiada za budowę jednostek.

W powyższym dokumencie pojawiło się bowiem zdanie o zainteresowaniu konstrukcją przez klientów nr 795 oraz 818 – w rosyjskiej nomenklaturze pierwszy z nich oznacza Turkmenistan, a drugi właśnie Egipt. W przypadku Kairu, władze są zainteresowane eksportową wersją noszącą oznaczenie projekt 21632. Rosyjskie okręty, projektu 21631, są znane choćby z ataków rakietowych z wykorzystaniem pocisków manewrujących Kalibr na cele w Syrii – obecnie Bujany to najmniejsze jednostki nawodne przystosowane do przenoszenia uzbrojenia tej klasy.

W przypadku kontraktu z Egiptem musiałyby zostać przystosowane do innego typu rakietowego uzbrojenia precyzyjnego, aby spełnić przez Rosjan postanowień traktatu o nie rozprzestrzenianiu technologii rakietowych – ze względu na zasięg (do 300 km), okręty otrzymałyby możliwość przenoszenia eksportowych odmian pocisku Kalibr o odpowiednio zredukowanym zasięgu.

Nowe korwety byłyby znacznym wzmocnieniem potencjału egipskiej floty, która obecnie dysponuje jedynie pięcioma nowoczesnymi jednostkami bojowymi o wyporności poniżej 1000 ton. Są to cztery korwety typu Ambassador Mk.III ze Stanów Zjednoczonych (sfinansowane w ramach programu pomocy wojskowej FMF) oraz pojedynczy okręt rosyjskiego projektu 12421 zakupiony w 2015 roku.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Rosji
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc