Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Egipt otrzyma pierwsze Su-35 w tym roku

Rosyjska agencja prasowa TASS, powołując się na anonimowe „źródła wojskowo-dyplomatyczne”, poinformowała w połowie maja, że należący do Suchoja zakład produkcyjny KnAAZ w Komsomolsku nad Amurem przystąpił do produkcji samolotów wielozadaniowych Su-35 dla Egiptu, zgodnie z kontraktem na „ponad 20 myśliwców”.

Podobną informację w tym samym czasie podał arabski portal Menadefense.net uściślając, że zamówienie opiewa na 26 samolotów i publikując zdjęcia z zakładu KnAAZ, jakoby przedstawiające samoloty montowane właśnie dla Egiptu, w tym samolot z numerem konstrukcyjnym 06411. Oficjalne czynniki rosyjskie odmawiają potwierdzenia nawet istnienia egipskiego zamówienia na Su-35.

W rzeczywistości 19 marca 2018 r. rosyjska centrala eksportu uzbrojenia „Rosoboroneksport” podpisała kontrakt z Egiptem na dostawę 31 samolotów wielozadaniowych Su-35 w latach 2020-2023. Z terminów wynika, że maszyny dla Egiptu są obecnie w produkcji, chociaż wspomniany wyżej egzemplarz 06411 (czyli 11 samolot szóstej serii produkcyjnej, środkowa cyfra jest nieważna) jest w wersji Su-35S, czyli przeznaczonej dla Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej, a jego zdjęcia w hali produkcyjnej pochodzą z listopada 2019 r. Najnowsze ujawnione zdjęcia z zakładu KnAAZ pochodzą z kwietnia 2020 r. i pokazują samolot numer 07105; może to być samolot z partii dla Egipskich Sił Powietrznych. Egipt jest drugim zagranicznym odbiorcą Su-35. Pierwszym była Chińska Republika Ludowa, która otrzymała 24 samoloty i rozważa zakup kolejnej ich partii.

Egipt w ostatnich latach poczynił ogromne zakupy bojowej techniki lotniczej, które obejmują m.in. 24 myśliwce Dassault Rafale i 46 śmigłowców bojowych Boeing AH-64D Apache. Dwa duże zamówienia zostały złożone w 2015 r. w Rosji: na 46 myśliwców wielozadaniowych MiG-29M i M2 (to wersja dwumiejscowa) i na 46 śmigłowców bojowych Ka-52E. Wszystkie MiG-29 zostały dostarczone w latach 2017-2019; kontrakt na Ka-52E będzie sfinalizowany w tym roku. Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, produkujący Ka-52 zaklad w Arsienjewie wrócił już do pracy.

(Piotr Butowski) Foto: TV Rossija 1
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Egipt otrzyma pierwsze Su-35 w tym roku”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc