Zaloguj

Egipt kupi AW149?

25 kwietnia media europejskie poinformowały, że według nieoficjalnych źródeł, koncern Leonardo zwyciężył w postępowaniu przetargowym dotyczącym zakupu 20 wielozadaniowych śmigłowców transportowych przeznaczonych dla egipskiego lotnictwa morskiego.

W pokonanym polu znalazło się konsorcjum NHINdustries, które oferowało wielozadaniowy śmigłowiec NH90. Co ciekawe, Włosi mają dostarczyć AW149 – konstrukcję, która dotychczas nie zdobyła uznania na rynkach wojskowych. Śmigłowiec był bowiem oferowany w Turcji (przegrał z S-70i Black Hawk) oraz Polsce (przegrał z H225M Caracal). Dotychczas jedynym sukcesem był kontrakt na pięć egzemplarzy, które trafiły do sił zbrojnych Tajlandii.

Media europejskie spekulują, że może to być pierwsza transza śmigłowców tego typu, gdyż zapotrzebowanie sił zbrojnych na tego typu konstrukcję przekracza 30 egzemplarzy. Mają służyć do zadań transportowych, wsparcia pola walki oraz ewakuacji medycznej i SAR. Z tego też względu mają być dostosowane do operacji z pokładów wielozadaniowych okrętów desantowych typu Mistral, które są eksploatowane przez Marynarkę Wojenną Egiptu.

(ŁP) Foto: Leonardo
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc