Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

EC-37B Compass Call oblatany

Fot. L3Harris

4 maja korporacja L3Harris poinformowała o oblataniu pierwszego egzemplarza samolotu walki elektronicznej EC-37B Compass Call, który przeszedł proces zabudowy wyposażenia misyjnego.

Próbny lot trwał cztery godziny i został zrealizowany w oparciu o centrum modyfikacyjne L3Harris mieszczące się na lotnisku w Waco w stanie Teksas. Jest to kolejny etap procesu wdrożenia floty nowych samolotów walki elektronicznej dla US Air Force, który został zapoczątkowany w 2017 roku. Głównym realizatorem prac jest korporacja L3Harris, a kluczowymi partnerami Gulfstream Aerospace (dostawca samolotów G550) oraz koncern BAE Systems (integrator i dostawca wyposażenia misyjnego). Łącznie Departament Obrony Stanów Zjednoczonych planuje zamówienie dziesięciu samolotów EC-37B Compass Call, które zastąpią obecnie eksploatowane EC-130H.

Pierwszy egzemplarz EC-37B rozpoczął loty testowe, po zakończeniu procesu przebudowy elementów kadłuba pozwalających na montaż wyposażenia misyjnego, w październiku 2021 roku. Pierwszych pięć egzemplarzy ma otrzymać wyposażenie pochodzące z wycofywanych EC-130H, które zostanie zintegrowane z nowymi elementami. Od szóstego EC-37B konfiguracja ma zostać zmieniona.

Według planów, dostawa pierwszego egzemplarza jest zaplanowana na bieżący rok kalendarzowy. US Air Force ma prowadzić własny cykl testowy i rozwojowy, który otworzy drogę do wdrożenia operacyjnego. Zastosowanie nowej platformy, G550, pozwoli na zwiększenie możliwości walki elektronicznej, dzięki wyższej prędkości przelotowej, zasięgowi oraz możliwościom systemów pokładowych.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc