Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Ebbing tymczasowym domem polskich F-35A Lightning II?

Według mediów w Arkansas, Polacy będą szkoleni na F-35 w bazie lotniczej Ebbing. Fot. USAF

12 września portal Arkansas Business poinformował, że pierwszym użytkownikiem drugiego centrum szkolenia pilotów i personelu technicznego wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II zlokalizowanym w bazie lotniczej Ebbing w stanie Arkansas ma być Polska.


Ze względu na brak możliwości rozszerzenia potencjału bazy lotniczej Luke w stanie Arizona, od dłuższego czasu Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wskazuje właśnie Ebbing w stanie Arkansas jako lokalizację drugiego ośrodka tego typu. Jednocześnie, w ramach umów FMS, będą mogły tam stacjonować 24 samoloty F-35 Lightning II służące do szkolenia personelu zagranicznego. Zdaniem mediów lokalnych, pierwszymi żołnierzami w tej bazie będą właśnie Polacy, do których później dołączą Singapurczycy, Finowie oraz Niemcy.

Nie jest to pierwszy sygnał świadczący, że Polacy trafią do Arkansas. Tego typu informacje były podawane przez media lokalne już w lutym. Dotychczas Ministerstwo Obrony Narodowej oraz producent nie informowali, gdzie prowadzone będzie szkolenie na terytorium Stanów Zjednoczonych. Ogółem Amerykanie mają przeszkolić 24 pilotów oraz 90 członków obsługi naziemnej, a pierwszych sześć maszyn z biało-czerwonymi szachownicami ma stacjonować (w początkowym okresie eksploatacji) właśnie w Stanach Zjednoczonych. W późniejszym czasie trafią do baz lotniczych w Łasku oraz Świdwinie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc