Zaloguj

Dziewiczy rejs operacyjny USS Detroit

31 października z bazy US Navy w Mayport wyruszył w swój dziewiczy rejs operacyjny wielozadaniowy okręt wojenny USS Detroit, który należy do typu Freedom. Jednocześnie oznacza to, że jednocześnie poza wodami ojczystymi będą (po raz pierwszy w historii) będą operować trzy jednostki klasy LCS.

USS Detroit, wprowadzony do służby w październiku 2016 roku, ma operować na wodach Ameryki Środkowej i Południowej – celem rejsu będzie wsparcie działań służb walczących z przemytem narkotyków i innych nielegalnych substancji. Na pokładzie znalazły się dwa bezzałogowe aparaty latające MQ-8B Fire Scout oraz wielozadaniowy śmigłowiec MH-60S Seahawk. Okręt otrzymał moduł walki nawodnej i zespół abordażowy US Coast Guard.

Co ważne, jest to pierwszy rejs operacyjny okrętu typu Freedom od pierwszej połowy 2016 roku, kiedy do San Diego powrócił z Singapuru USS Fort Worth – jednostka odniosła uszkodzenia układu napędowego, które unieruchomiły jednostkę na pół roku. Od tego czasu program przechodził modyfikacje, mające stanowić odpowiedź na dotychczasowe doświadczenia.

Dotychczas US Navy wcieliła do służby dziewięć okrętów typu Freedom, które stacjonują na stałe w Mayport na Florydzie. Spośród nich dwa pierwsze (USS Freedom i USS Fort Worth) zostały „zdegradowane” do roli jednostek doświadczalno-szkolnych, a pozostałe wykonują różnorodne zadania na wodach ojczystych.

Co ciekawe, pomimo problemów trapiących program, projekty okrętów klasy LCS notują zwiększone zainteresowanie potencjalnych klientów. Dotychczas cztery jednostki MMSC (eksportowa odmiana typu Freedom) zamówiła Arabia Saudyjska.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc