Zaloguj

Dziewiczy lot samolotu Ił-78M-90A

19 stycznia w Ulianowsku w Rosji zrealizowano dziewiczy lot samolotu tankowania powietrznego Illiuszyn Ił-78M-90A, który w przyszłości ma stać się nowym typem maszyn tej klasy w lotnictwie rosyjskim.

Prototyp został oficjalnie zaprezentowany 29 listopada zeszłego roku, a kolejne tygodnie poświęcono na realizację prób naziemnych. Według dostępnych informacji, lot zakończył się pełnym sukcesem – w jego trakcie sprawdzono działanie instalacji pokładowych oraz wykonano podstawowe manewry. Jest to wyspecjalizowana wersja samolotu transportowego Ił-76MD-90A, którego program jest realizowany od początku wieku, a prototyp oblatano w grudniu 2011 roku.

W stosunku do wcześniejszych odmian, Ił-78M-90A charakteryzuje się zastosowaniem nowego płata oraz jednostkami napędowymi Perm PS-90A-76 o zwiększonej mocy i niezawodności. Całkowitej wymianie uległo także wyposażenie pokładowe, które odpowiada standardom bieżącego wieku. Samolot może przekazywać paliwo innym maszynom poprzez giętkie przewody tankujące – standardowy sposób w rosyjskim lotnictwie wojskowym.

Nowe samoloty tankowania powietrznego mają zwiększyć możliwości operacyjne lotnictwa. Obecnie Rosjanie posiadają na stanie około piętnastu samolotów tej klasy, a ich wykorzystanie może ulec zwiększeniu.

(ŁP) Foto: Aleksandr Guk
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc