Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwie oferty w walce o dostawę bomb GBU-12 Siłom Powietrznym

2 czerwca Inspektorat Uzbrojenia poinformował o otwarciu ofert podmiotów chcących dostarczyć Siłom Powietrznym pokaźną partię kierowanych bomb GBU-12 Paveway.

Ostatecznie w powyższym przetargu, ogłoszonym 7 grudnia zeszłego roku, uczestniczą dwa podmioty – Cenrex Sp. z o.o. oraz Megmar Logistics&Consulting Sp. z o.o.. Według upublicznionych danych, zamawiający planuje przeznaczyć na zakup 150 mln złotych brutto, w tej kwocie 14 mln złotych przewidziano na pozyskanie w bieżącym roku 40 bomb w pełnym ukompletowaniu (bomba Mk.82, zapalnik lotniczy FMU-152A/B, przedział stabilizujący MXU-650C/B oraz przedział kierowania MAU-169L/B), a pozostałe 136 mln złotych miał pochłonąć zakup kolejnych 400 sztuk przewidzianych do dostawy w latach 2019-2022.

Biorąc pod uwagę oferentów, obie firmy pośredniczą w dostawach dzięki znalezieniu partnerów zagranicznych posiadających możliwości produkcyjne w powyższym zagadnieniu. Oferta firmy Cenrex Sp. z o.o. opiewa na 95,5 mln złotych (10,5 mln złotych zamówienie 40 GBU-12 z dostawą do 15 grudnia 2017 roku oraz 85 mln złotych dostawa pozostałych), natomiast oferta firmy Megmar Logistics&Consulting Sp. z o.o. opiewa na kwotę 76,7 mln złotych (11,9 mln złotych za 40 GBU-12 z dostawą do 15 grudnia br. oraz 64,8 mln złotych za pozostałe). Obie firmy oferują gwarancję na 37 miesięcy oraz dziesięcioletni okres resursu technicznego zapalnika po rozhemetyzowaniu.

Zakup bomb GBU-12 wpisuje się w projekt zwiększenia stanów magazynowych uzbrojenia lotniczego przeznaczonego dla samolotów F-16C/D Jastrząb. Nie można wykluczyć, że zakup jest związany z wyczerpującymi się resursami dostarczonego sprzętu wraz z samolotami bądź udostępnieniem posiadanych zapasów sojusznikom walczącym na Bliskim Wschodzie.

(ŁP) Foto: US Navy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc