Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dwa AT-802U dostarczone do Hurlburt Field

Fot. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych

8 lipca Air Force Special Operations Command poinformowało, że do bazy lotniczej Hurlburt Field w stanie Floryda przyleciały dwa samoloty AT-802U, które mają być wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych.

Jak wskazuje korporacja L3Harris, to pierwsze dwa samoloty w konfiguracji szkolno-treningowej dostarczone użytkownikowi w ramach programu Armed Overwatch. Wybór powyższego oferenta został dokonany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych w sierpniu 2022 roku. W ramach pierwszych umów wykonawczych założono realizację prac badawczo-rozwojowych, prób oraz zapoczątkowania produkcji seryjnej w docelowej konfiguracji. Docelowo w ramach powyższego programu założono zamówienie 75 egzemplarzy – najnowsze dane wskazują jednak, że ich liczba ulegnie zmniejszeniu do 62. Tylko w ramach I partii wstępnej wykonawca miał dostarczyć sześć samolotów.

Seryjne i w pełni skonfigurowane do wymagań użytkownika samoloty mają nosić oznaczenie OA-1K Sky Warden. Pierwsze z nich mają zostać dostarczone w bieżącym roku.

Szkolno-treningowe AT-802U mają pozwolić na zapoczątkowanie szkolenia personelu oraz wypracowania procedur operacyjnych. Jednocześnie ich dostawa ma przyspieszyć osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez pierwszą eskadrę lotnictwa sił specjalnych, która zostanie przezbrojona w nowy typ samolotu. Obok zadań zwiadowczych czy obserwacyjnych, OA-1K mają pełnić rolę maszyn wsparcia dla operatorów wojsk specjalnych w konfliktach asymetrycznych bądź niskiej intensywności.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc