Zaloguj
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Duńczycy bliżej F-35A Lightning II

14 grudnia duński parlament zatwierdził umowę dotyczącą wyboru i zakupu wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II, które mają zastępować obecnie eksploatowane F-16AM/BM Fighting Falcon.

Debata w parlamencie była także okazją do przedstawienia kosztów programu zakupu 27 samolotów omawianego typu oraz wydatków dodatkowych. Maszyny wraz z pakietem podstawowym, obejmującym szkolenie oraz części zamienne, mają kosztować 2,6 mld dolarów. Z prostej arytmetyki wychodzi, że pojedynczy F-35A dla Duńczyków jest wyceniony na kwotę 96,3 mln dolarów. Kolejne wydatki będą obejmować modernizację bazy lotniczej Skrydstrup (około 100 mln dolarów), a także wykup części mieszkań w pobliżu, co ma związek z rozszerzeniem strefy hałasu.

Według obliczeń, które zatwierdził parlament, koszt eksploatacji samolotów przez okres 30 lat (od 2021 do 2050) wyniesie około 9 mld dolarów – w powyższej kwocie znajdują się szkolenia personelu, obsługi płatowców, paliwo, zakupy części zamiennych, modernizacje oraz pozyskanie uzbrojenia).

Dania jest kolejnym klientem F-35 Lightning II, które zdecydował się na zakup powyższej konstrukcji. Wcześniej była to Wielka Brytania, Włochy, Holandia oraz Norwegia. Poza tym maszyna jest oferowana innym – Belgii, Niemcom, Hiszpanii, Finlandii czy Polsce.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc