Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugie życie japońskich AH-1S Cobra?

Japoński AH-1S Cobra. Fot. US Army

9 lutego media na Filipinach poinformowały, że resort obrony tego kraju jest zainteresowany zakupem śmigłowców bojowych Bell AH-1S Cobra, które mają być wkrótce wycofane z eksploatacji w Japońskich Siłach Samoobrony.

Według dostępnych źródeł, w Japonii była już grupa robocza przedstawicieli Ministerstwa Obrony Filipin, która m.in. dokonała wstępnej inspekcji śmigłowców oraz zapoznała się z ich stanem technicznym. Nieoficjalnie władze w Manili rozważają zakup od sześciu do dwunastu maszyn – nie można wykluczyć, że koszt będzie symboliczny. Od dłuższego czasu władze Japonii starają się wspierać sprzętowo Filipiny poprzez przekazywanie używanego sprzętu za symboliczne kwoty. W przypadku śmigłowców Bell AH-1S Cobra, rząd Japonii ogłosił chęć przyspieszonego wycofania całej floty w grudniu 2022 roku. Ich następcami mają być bezzałogowe platformy latające zdolne do przenoszenia uzbrojenia.

Filipiny dysponują obecnie parą śmigłowców Bell AH-1F Cobra, które zostały przekazane przez Jordanię w 2019 roku. Stanowią uzupełnienie fabrycznie nowych TAI T129 ATAK, które zostały zakontraktowane w Turcji – spośród sześciu zamówionych, do końca 2022 roku Turcja dostarczyła cztery. Nie można wykluczyć, że przejęcie używanych AH-1S Cobra w Japonii pozwoli na sformowanie pełnej eskadry wyspecjalizowanych śmigłowców bojowych.

Japońskie AH-1S Cobra, w liczbie 89 sztuk, zostały zmontowane na licencji w zakładach Fuji Heavy Industries w latach 1984-2000. Obecnie w linii znajdują się 52 egzemplarze, których uzupełnieniem jest dwanaście Boeing AH-64D Apache Longbow. Wszystkie należą do lądowego komponentu Japońskich Sił Samoobrony.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc