Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi kablowiec dla rosyjskiej marynarki wojennej

Kablowiec Wołga tuż po opuszczeniu suchego doku stoczni „Zaliw” w Kerczu. Fot. kerch.com.ru

18 sierpnia w kerczeńskiej stoczni OOO Sudostroitielnyj zawod „Zaliw” zwodowano, a dokładnie wyholowano z suchego doku konstrukcyjnego, kadłub kablowca Wołga. Jest on drugim i ostatnim kablowcem proj. 15310 Kabiel zamówionym przez rosyjską marynarkę wojenną (WMF FR) z zamiarem wykorzystania do układania, podnoszenia i naprawy kabli światłowodowych.

Operacja ta miała najprawdopodobniej na celu całkowite zwolnienie suchego doku na potrzeby budowy dwóch śmigłowcowców desantowych proj. 23900 - Iwan Rogow i Mitrofan Moskalenko, których stępki położono w stoczni „Zaliw” 20 lipca 2020 roku. Z tego samego powodu dokładnie rok temu, 18 sierpnia, zwodowano pierwszy kablowiec tego typu - Wiatka, który powstawał równolegle w tym samym doku. Z tym, że ta jednostka trafiła na wodę w nieco mniejszym stopniu zaawansowania.


Oficjalne położenie stępek obydwu jednostek proj. 15310 odbyło się 6 stycznia 2015 roku w stoczni Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo z Zielonodolska (Tatarstan), faktycznie jednak za ich konstrukcję odpowiadała stocznia z Krymu, która pod koniec 2014 roku przeszła pod zarząd firmy z Zielonodolska. Prace przy tych kablowcach zostały właściwie wstrzymane w 2018 roku w wyniku zachodnich sankcji wprowadzonych po zajęciu Krymu, które zablokowały dostawy urządzeń i elementów wyposażenia do tych jednostek.

Dalsze losy tych dużych okrętów (wyporność 10 000 ton, wymiary 140×19×4 m), których projekt został opracowany przez biuro konstrukcyjne Chotcza Morskoje Projektirowanije z Siewierodwińska, jest niejasny. Według niektórych doniesień obydwa kadłuby mają być ukończone jako okręty szpitalne, bądź też, jako jednostki zabezpieczenia działań podwodnych dla Głównego Zarządu Badań Głębinowych (GUGI - Gławnoje uprawlenije głubokowodnych issledowanij) rosyjskiego Ministerstwa Obrony. Wodowanie kablowca Wołga w malowaniu charakterystycznym dla jednostek pływających podlegających GUGI wskazuje, że wybrano to drugie rozwiązanie. W marcu br. pojawiły się informacje, że okręty te mają wejść do służby w latach 2023-2024 oraz zasilić floty Północą i Oceanu Spokojnego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc