reklama Helikon-Tex

Drugi holownik przekazany

23 marca Gdańsk opuścił holownik H-1 Gniewko, druga jednostka typu B860 budowana przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia dla Marynarki Wojennej.

Jednostka przeszła do bazy morskiej w Gdyni. Jest to wynik technicznego przekazania holownika użytkownikowi, 3. Flotylli Okrętów – obecnie brak terminu oficjalnego wcielenia do służby. Budowa Gniewko rozpoczęła się 16 marca 2018 roku, stępkę położono 16 maja 2018 roku, a wodowanie odbyło się 5 marca 2019 roku. Jest to drugi holownik przekazany przez Remontowa Shipbuilding S.A. – prototypowy Bolko został przekazany 10 stycznia, a uroczyste podniesienie bandery miało miejsce w Świnoujściu 25 lutego.

Holowniki typu B860, w liczbie sześciu, zostały zamówione przez Inspektorat Uzbrojenia w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku w czerwcu 2017 roku. Każda z flotylli otrzyma po trzy jednostki. Są przeznaczone m.in. do zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullmagnifiercrossmenulisthighlightindent-increasesort-amount-asc