Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Drugi GlobalEye dostarczony do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

30 września koncern Saab poinformował o dostarczeniu do sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich drugiego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye – tym samym zakończono realizację bazowej części kontraktu podpisanego w 2015 roku. 

Drugi egzemplarz został dostarczony kilka miesięcy po pierwszym, który trafił nad Zatokę Perską w kwietniu 2020 roku. Wcześniej strona szwedzka zrealizowała także dostawy naziemnego sprzętu obsługi, a także elementów systemu wymiany informacji. Obecnie realizowane są prace przy trzecim egzemplarzu, który został zamówiony przez użytkownika w lutym 2017 roku. Była to opcja kontraktowa umowy z 2015 roku.  

System GlobalEye został zintegrowany z odrzutowym samolotem dyspozycyjnym Bombardier Global 6000. Obok systemu radiolokacyjnego przeznaczonego do obserwacji przestrzeni powietrznej maszyna dysponuje optoelektroniczną głowicą obserwacyjną, stacją radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E przeznaczoną do obserwacji ziemi powierzchni wody. Dane z samolotu mogą być przekazywane poprzez rozbudowany moduł łączności do stanowisk dowodzenia na ziemi bądź bezpośrednio do innych maszyn latających. 

Obecnie jedynym użytkownikiem samolotów Saab GlobalEye są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Saab wraz z rządem Szwecji promuje swoje rozwiązanie na innych rynkach, w tym w Finlandii, gdzie zakup maszyn został zaoferowany wraz z flotą 64 wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39E/F Gripen. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Saab
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc