Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi bułgarski pilot zakończył szkolenie na F-16 Fighting Falcon

Drugi bułgarski pilot został przeszkolony na F-16 Fighting Falcon. Fot. Ministerstwo Obrony Bułgarii

17 marca Ministerstwo Obrony Bułgarii poinformowało, że w Stanach Zjednoczonych szkolenie na F-16C/D Fighting Falcon ukończył drugi pilot z tego państwa. Łącznie Amerykanie mają przeszkolić czternastu Bułgarów.

Podobnie jak w przypadku pierwszego, kapitan Todor Todorov przechodził proces szkolenia m.in. w bazie lotniczej Luke w Tucson w stanie Arizona. Obok Bułgarów w Tucson szkolą się obecnie także Słowacy, którzy również oczekują na swoje F-16C/D Fighting Falcon Block 70.

W przypadku Bułgarii, w ramach dwóch umów, Lockheed Martin ma dostarczyć szesnaście samolotów – pierwszych osiem zakontraktowano w korporacji Lockheed Martin 2 kwietnia 2020 roku. Ich dostawy miały zostać zrealizowane do lutego 2027 roku, jednak w wyniku opóźnień harmonogram uległ wydłużeniu. Obecnie zakłada się, że pierwsze F-16C/D Fighting Falcon trafią do Bułgarii w 2025 roku. Proces produkcji komponentów już się rozpoczął, jednak w przeciwieństwie do Bahrajnu czy Słowacji nie odnotowano dotychczas uroczystego zapoczątkowania montażu ostatecznego pierwszego egzemplarza na linii montażowej w zakładach Lockheed Martin w Greenville w stanie Karolina Północna.

Międzyrządowa umowa LOA w sprawie zakupu drugiej ósemki została zawarta w listopadzie 2022 roku. Dotychczas Lockheed Martin oraz pośredniczący z transakcji Departament Obrony Stanów Zjednoczonych nie podpisali formalnej umowy produkcyjnej – nastąpi to prawdopodobnie w bieżącym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc