Zaloguj

Drugi AW101 w Norwegii

19 stycznia zakłady koncernu Leonardo w Yeovil w Wielkiej Brytanii opuścił drugi śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy AW101, który został dostarczony Norwegii. Tego samego dnia dotarł lotem bezpośrednim do bazy Sola w pobliżu Stavanger.

Ogółem Norwegowie zamówili szesnaście śmigłowców tego typu, które mają zostać dostarczone do 2020 roku. Oferta (ówczesnej) firmy AgustaWestland pokonała innych konkurentów, AW101 zastąpi w linii wysłużone Westland Sea King. Pierwszy AW101 trafił do Norwegii w listopadzie, jednak kilka dni później uległ wypadkowi – obecnie maszyna przebywa w Sola, gdzie oczekuje na podjęcie decyzji o miejscu remontu, według prasy lokalnej rozważany jest remont na miejscu bądź transport do Yeovil.

Norwegia jest jednym z coraz liczniejszej grupy państw, które zdecydowały się na zakup AW101 do realizacji zadań poszukiwawczo-ratowniczych na morzu. Obecnie konstrukcja uczestniczy w postępowaniu przetargowym na zakup ośmiu sztuk wielozadaniowych ZOP/CSAR w Polsce, a na Islandii, która uruchomiła proces zakupu trzech w wersji SAR, uznawana jest za faworyta.

(ŁP) Foto: Leonardo
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc