Zaloguj

Drugi A330MRTT dostarczony do MMF

10 sierpnia koncern Airbus dostarczył do międzynarodowej jednostki MMF (Multinational MRTT Fleet) drugi egzemplarz wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego A330MRTT. 

Zgodnie z planem, maszyn została dostarczona do głównej bazy jednostki w holenderskim Eindhoven. Drugi egzemplarz oznacza, że możliwe będzie wycofanie z eksploatacji w Siłach Powietrznych Holandii ostatniego KDC-10, który trafi do amerykańskiej firmy Omega Air 

Dotychczas MMF, poprzez NATOwską agencję NSPA, zamówił osiem A330MRTT, które będą eksploatowane przez personel z Holandii, Belgii, Luksemburga, Norwegii, Republiki Federalnej Niemiec oraz Republiki Czeskiej. Obok Eindhoven, część floty będzie stacjonować na terytorium Niemiec, w bazie lotniczej w Kolonii. Cały czas umowa pomiędzy zamawiającym oraz producentem obejmuje opcje na rozszerzenie kontraktu o trzy kolejne samoloty – o ile znajdą się dodatkowi chętni. Według strony holenderskiej, wśród zainteresowanych udziałem znajduje się (ponownie) Polska. 

Obecnie Airbus realizuje dostawy do MMF oraz Francji. W ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się podpisania kontraktu na zakup trzech egzemplarzy dla Sił Powietrznych Hiszpanii - ta umowa to wynik uruchomienia planu wsparcia przemysłu zatwierdzonego przez rząd w Madrycie w celu wsparcia gospodarki.

(Łukasz Pacholski) Foto: MMF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc