Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Druga pływająca baza w US Navy

7 marca w bazie US Navy w Norfolk odbyła się uroczystość wcielenia do służby pływającej bazy USS Hershel „Woody” Williams – drugiej jednostki typu Lewis B. Puller w amerykańskich siłach morskich.

Jednostka została zbudowana w stoczni General Dynamics NASSCO w San Diego. Kontrakt na budowę został podpisany w grudniu 2014 roku, położenie stępki miało miejsce w sierpniu 2016 roku, a wodowanie w sierpniu 2017 roku. Okręt został przekazany przez stocznię 22 lutego 2018 roku i przez pierwsze dwa lata był eksploatowany na wodach macierzystych w ramach US Military Sealift Command – z tego też względu jego załoga składała się przede wszystkim z cywili. Obecnie, wraz z przygotowaniem do przebazowania na obszar Bliskiego Wschodu Departament Obrony podjął decyzję o przeniesieniu jednostki w szeregi US Navy.

Tego typu zabieg nie jest nowy, gdyż podobna sytuacja miała miejsce z prototypowym USS Lewis B. Puller, który w sierpniu 2017 roku przeszedł taką samą procedurę (obecnie jest eksploatowany na wodach Zatoki Perskiej).

Pływające bazy typu Lewis B. Puller mają pozwolić na zwiększenie potencjału US Navy w działaniach ekspedycyjnych. Dzięki powierzchni platformy może stanowić bazę dla mniejszych jednostek pływających, przeznaczonych do zadań przeciwminowych i specjalnych, a pokład lotniczy pozwala na realizację operacji lotniczych z wykorzystaniem wiropłatów lotnictwa morskiego.

(ŁP) Foto: US Navy
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc