Zaloguj

Druga filipińska fregata na próbach morskich

14 sierpnia media filipińskie poinformowały, że druga fregata rakietowa zamówiona przez Ministerstwo Obrony tego kraju w Republice Korei (przyszła Antonio Luna) rozpoczęła pierwszą fazę prób morskich. 

Według dostępnych informacji, w próbach uczestniczy wyłącznie załoga stoczniowa. Okręt został zauważony i sfotografowany na morzu 12 sierpnia w pobliżu Ulsan w Republice Korei. Co ciekawe, pierwsi członkowie etatowej załogi mają pojawić się na pokładzie jednostki 17 sierpnia.  

Zgodnie z informacjami Marynarki Wojennej Filipin, przyszły Antonio Luna ma zostać przekazany zamawiającemu do marca 2021 roku. Jednak zdaniem zamawiającego, tempo prac na jednostce jest tak zaawansowane, że możliwe jest przesunięcie tego terminu na koniec bieżącego roku – wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej. Wcześniejsze przekazanie jest także na rękę koncernowi Hyundai Heavy Industries, gdyż w kontrakcie znalazł się zapis o nagrodzie finansowej w przypadku wcześniejszego dostarczenia okrętu. 

Filipiny zamówiły w Republice Korei dwie wielozadaniowe fregaty rakietowe, które zakontraktowano w październiku 2016 roku. Prototypowa Jose Rizal została wcielona do służby 10 lipca 2020 roku i kilka dni później wyruszyła na ćwiczenia RIMPAC 2020 na Hawajach. Druga, przyszły Antonio Luna, została zwodowana 8 listopada 2019 roku. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Maxdefence
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc