Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Dostawy wozów Szaman do ZEA

Szaman w wersji patrolowej podczas testów w ZEA. Pojazd wyróżnia prześwit 450 mm i niskociśnieniowe szerokie opony o dużej średnicy.

22 lutego rosyjska agencja informacyjna Interfaks-AWN poinformowała o trwających dostawach do Zjednoczonych Emiratów Arabskich rosyjskich kołowych pojazdów wysokiej mobilności Szaman.

Pierwszą umowę na dostawę Szamanów do ZEA podpisano w trakcie wystawy IDEX 2019. Nigdy nie ujawniono liczby zamówionych pojazdów, ani innych szczegółów kontraktu. Użytkownikiem Szamanów w ZEA ma być tamtejsza policja (czy szerzej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych). Szamany służą do patrolowania przygranicznych górzysto-pustynnych bezdroży, jak i prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych na pustyni czy podobnych w przypadku wystąpienia okresowych powodzi, osunięć gruntu itp.

Podczas targów IDEX 2021 Interfaks-AWN zacytował rosyjskiego ministra przemysłu i handlu Dienisa Manturowa, który przyjechał do ZEA, aby podpisać z gospodarzami szereg dwustronnych umów gospodarczych. Manturow jest źródłem informacji o trwających do ZEA dostawach Szamanów. Niewykluczone, że nowe zamówienia mają związek z pokazanym w tym roku wariantem medycznym Szamana (ambulansem), którego egzemplarz można było obejrzeć na stoisku spółki Streit Group, której główna siedziba jest w emiracie Ras Al-Chajma. Być może oznacza to jakiś zakres lokalizacji produkcji Szamanów. W ubiegłych latach Streit Group kupiło licencję na wozy WPK GAZ-2330 Tigr, produkowane jako Falcon-APC. Konstrukcję Tigra wykorzystano także w ZEA jako bazę do produkcji lokalnego lekko opancerzonego pojazdu 4×4 Nimr/Nimr II.

Szaman w wersji ambulansu na wystawie IDEX 2021.

Wystawowy Szaman w wersji ambulansu brał też udział w jazdach terenowych w ZEA. Manturow powiedział, że rosyjskie firmy dostarczają też wyposażenie medyczne ambulansu (m.in. elektrokardiograf, przenośny respirator, lampę bakteriobójczą UV). Według spółki AwtoRos dostawy do ZEA obejmują Szamany w wersji pasażerskiej (patrolowej), poszukiwawczo-ratowniczej (medycznej) i sztabowej.

Producentem wozów Szaman jest rosyjska spółka AwtoRos z zakładem produkcyjnym w miejscowości Nowozawidowskij w obwodzie twerskim. Szaman to pojazd transportowo-pasażerski, jako taki nie jest opancerzony. Szaman, określany w Rosji mianem wszędołazu, skonstruowano z myślą o pokonywaniu grząskiego terenu o niskiej spoistości gruntu – zaśnieżonego czy podmokłego. Zapewniają to koła Szamana z terenowymi niskociśnieniowymi oponami AwtoRos X-Trim (1200/600×21) lub Max-Trim HC 4 (1300/700×21 LT) o dużej średnicy i zarazem powierzchni styku. Osiem takich kół w układzie 8×8 z blokadami mechanizmu różnicowego skutecznie obniża nacisk jednostkowy na podłoże, dzięki czemu Szaman nie zapada się w śniegu, błocie albo w piasku na pustynnych wydmach. Wszystkie osie Szamana są skrętne, co ułatwia manewrowanie pojazdem. Jednocześnie wymiary i konstrukcja Szamana spełniają warunki homologacyjne konieczne do korzystania z dróg publicznych.

Wnętrze ambulansu.

Szaman ma 6300 mm długości, 2700 mm wysokości (linia dachu), 2500 mm szerokości. Masa pojazdu wynosi 4800 kg, ładowność 1500 kg (1000 kg w terenie grząskim). Napędem jest 4-cylindrowy 3-litrowy turbodiesel Iveco F1C 3.0 TD o mocy 146 KM przy 350 Nm momentu obrotowego. Skrzynia biegów to ZF 6 S 400. Układ kierowania jest elektromechaniczny. Prędkość maksymalna to 70 km/h. Szaman może pokonywać wzniesienia o kącie nachylenia 45°, a trawersować do 47°. Szaman jest pojazdem amfibijnym, odpowiednią wyporność zapewniają opony, a napędem jest dołączana z tyłu śruba, nadająca w wodzie prędkość 7 km/h. Zbiornik paliwa ma pojemność 260 l (spalanie 25 l/100 km). Szaman w wersji pasażerskiej (w zależności od aranżacji wnętrza) zabiera osiem lub 12 osób plus kierowca. Dostępna jest też 4-osobowa kuszetka. Cena detaliczna Szamana w Rosji zaczyna się od 10,54 mln RUB (ok. 116 616 EUR).

Zdjęcia AwtoRus.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc