Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Dostawy nowych Ka-52 i Mi-28NM

Jedno ze zdjęć, którym MO FR zilustrowało dostawy nowych Ka-52 (można odczytać tylko dwa numery boczne, niebieskie „80” i „55”). Fot. TRK WS RF Zwiezda

20 stycznia służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały o odbiorze nowych śmigłowców bojowych Kamow Ka-52. Wraz z dostarczonymi maszynami zakończono w dozbrojonym pułku lotniczym formowanie eskadry rozpoznawczo-szturmowej wyposażonej w Ka-52.

Komunikat Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej mówi o zakończeniu odbioru nowych śmigłowców Kamow Ka-52 Ałligator i zaznajomieniu się załóg z otrzymanymi egzemplarzami sprzętu. Natomiast ci lotnicy, którzy dotąd nie latali śmigłowcami Ka-52, przechodzą szkolenie w 344. Ośrodku Bojowego Przygotowania i Przeszkolenia Personelu Lotniczego Armijnego Lotnictwa (344-j Centr bojewogo primienienija i pierieucziwanija lotnogo sostawa armiejskoj awiacyi) w Torżoku (obwód twerski). Resort obrony wspomina o „kluczu”, czyli zapewne o czterech maszynach. Do docelowej bazy lotniczej dostarczono je na pokładach samolotów transportowych Ił-76 – Ka-52 produkują zakłady lotnicze Progriess (Arsienjewskaja Awiacyonnaja Kompanija Progriess im. N. I. Sazykina) w Arsienjewie w Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie Rosji. Już po ich dostawie śmigłowce ponownie zmontował zespół pracowników producenta. Śmigłowce dostarczono jeszcze pod koniec grudnia.

Ani ministerialny komunikat, ani depesze rosyjskich agencji informacyjnych nie wymieniają numeru jednostki lotniczej, którą wzmocniono nowymi Ałligatorami. Jednak uwaga, że kolejny klucz Ka-52 pozwolił na sformowanie pełnej eskadry, wskazuje na 55. Samodzielny Pułk Śmigłowców stacjonujący w Korienowsku. Z ogólnodostępnych źródeł wiadomo, że 55. Pułk już eksploatuje cztery Ka-52, więc dostawa kolejnego klucza umożliwia sformowanie eskadry. Poza tym 55. Pułk ma na stanie 10 śmigłowców szturmowych Mi-35M i 12 Mi-28N, a także 17 desantowo-szturmowych Mi-8MATSz. Choć w rosyjskim Internecie krąży też wersja, że nowe Ka-52 trafiły do 16. Brygady Lotnictwa Armijnego w w Ziernogradzie, którą w ten sposób rozbudowano o eskadrę rozpoznawczo-szturmową śmigłowców Ka-52. Jeśli chodzi o wyspecjalizowane śmigłowce szturmowe, dotąd 16. Brygada miała tylko Mi-28N (ponad 20), uzupełniane przez maszyny serii Mi-8AMTSz i Mi-8PP. 55. Pułk i 16. Brygada wchodzą w skład 4. Armii WKS i PWO. Być może ta konfuzja wynika z tego, że w tym samym czasie w Rostowie nad Donem, w zakładach lotniczych Rostwiertoł, trwały przygotowania do przebazowania najnowszych śmigłowców Mi-28NM, o czym 20 stycznia donosiła telewizja Zwiezda, jednak bez podawania docelowej jednostki lotniczej, ani nawet okręgu wojskowego.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 comments on “Dostawy nowych Ka-52 i Mi-28NM”

  1. Gieniek... Prawdziwe warunki bojowe... Właśnie stworzyłeś nowy termin. Bo albo są warunki bojowe albo nie ma ich. Ale widzę że znalazłeś coś pośredniego. To tak samo jak znaleźć znaczenie odnośnie przebywania w jadącym pociągu. Albo jest się w nim albo nie.
    Istnieje też opcja iż nie potrafisz zamienić myśli w słowa. A chodziło tobie raczej o prawdziej walce.
    Te cztery ka to wyzwanie dla naszej opl.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc