Zaloguj
reklama Helikon-Tex

Dostawy Firehawków w Stanach Zjednoczonych

9 grudnia United Rotorcraft poinformowała o rozpoczęciu dostaw wielozadaniowych śmigłowców ratowniczych S-70i Firehawk do dwóch kolejnych użytkowników – hrabstwa Los Angeles oraz Departamentu Leśnego i Przeciwpożarowego stanu Kalifornia.

Pośrednictwo firmy United Rotorcraft to wynik kooperacji z producentem śmigłowców, koncernem Lockheed Martin. To właśnie specjaliści powyższego podmiotu odpowiadali za zabudowę zamówionej konfiguracji, która objęła montaż podkadłubowego zbiornika na substancje gaśnicze o pojemności 3780 litrów, wydłużonych goleni podwozia, a także zabudowy kabiny ładunkowej i wciągarki ratowniczej.

Obaj klienci zamówili łącznie jedenaście S-70i Firehawk (dwa dla hrabstwa Los Angeles i dziewięć dla Kalifornii) z opcją na trzy kolejne (tylko dla władz Kalifornii). Wszystkie, w konfiguracji bazowej podstawowej są montowane w zakładach PZL Mielec w Polsce. Po przetransportowaniu do Stanów Zjednoczonych przechodzą proces zabudowy do docelowej konfiguracji. Co ważne dla hrabstwa Los Angeles to kolejne Firehawki, od 2001 roku są tam eksploatowane trzy S-70A. W przypadku władz Kalifornii, nowe maszyny zastąpią obecnie eksploatowane wiropłaty rodziny Bell 205.

S-70i Firehawk są dostosowane do szerokiego spektrum zadań. Obok misji przeciwpożarowych, mogą pełnić rolę maszyn poszukiwawczo-ratowniczych, transportowych. Poza powyższymi dwoma użytkownikami, S-70i Firehawk trafił do służby w służbach ratowniczych miasta San Diego.

(ŁP) Foto: Lockheed Martin
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc