Zaloguj

DOL Wielbark do naprawy

24 kwietnia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie poinformował o podpisaniu umowy z firmą Strabag Sp. z o.o. w sprawie rozbudowy i naprawy Drogi Wojewódzkiej nr 604. W jej ramach prace obejmą drogowy odcinek lotniskowy Wielbark.


Umowa o wartości 97,5 mln złotych bez VAT została podpisana 6 kwietnia. Oferta firmy Strabag Sp. z o.o. była jedną z dwóch, które wpłynęły do zamawiającego w ramach otwartego postępowania przetargowego. Poszukiwania wykonawcy rozpoczęły się w listopadzie 2019 roku. W ramach inwestycji planowane są prace na 12,5 km drogi wojewódzkiej nr 604, a jednym z kluczowych elementów jest właśnie rozbudowa i remont drogowego odcinka lotniskowego Wielbark.

Według dostępnych informacji DOL Wielbark ma 2200 metrów długości i 10 szerokości. Obecnie, ze względu na uszkodzenia nawierzchni asfaltobetonowej, jest klasyfikowany jako nieczynny – jest jednym z 21 (oficjalnie) znanych punktów tego typu na drogowej mapie Polski. Ostatni raz ćwiczenia na DOL-ach przeprowadzono w Polsce w 2003 roku. W 2018 roku, w ramach manewrów Anakonda-18, zrealizowano epizod przygotowania jednego z DOL do przyjęcia statków powietrznych. Co ciekawe, w 2017 roku, ćwiczenia z wykorzystaniem DOL zrealizowali w Estonii Amerykanie - wówczas starty i lądowania wykonały m.in. samoloty szturmowe A-10 Thunderbolt II.

(ŁP) Foto: USAF
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc