Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dokończenie prac nad pistoletem PL-15 w tym roku

7 lipca agencja RIA „Nowosti” podała, że do końca tego roku zakończy się faza rozwoju pistoletów serii PL-15, co na tym etapie najwyraźniej oznacza przyjęcie ich do służby jako nowy typ pistoletu służbowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej i innych tzw. resortów siłowych.

Nowe pistolety mają szansę w końcu zastąpić koncepcyjnie przestarzałe i mało skuteczne pistolety serii PM (Pistoliet Makarowa), skonstruowane jeszcze w 1948 r. Nowa broń strzela amunicją 9×19 mm Parabellum, w przeciwieństwie do poprzednika na amunicję 9×19 mm Makarow. PL-15 zaprojektował Dmitrij Lebiediew, rosyjski konstruktor broni i strzelec sportowy. Stąd oznaczenie PL – Pistoliet Lebiediewa. Natomiast od strony przemysłowej za pistoletami PL-15 stoją zakłady w Iżewsku (Iżmasz), które wchodzą w skład spółki Gruppa kompanij „Kałasznikow”. Liebiedew projektując nowy pistolet położył duży nacisk na ergonomię, a swoją konstrukcję konsultował m.in. ze środowiskiem  rosyjskich zawodników strzelectwa dynamicznego. W rezultacie powstała broń o bardzo anatomicznym kącie pochylenia chwytu, który jest dość wysoko wyprowadzony przy jednocześnie niskim zamku, co sprzyja szybkiemu uchwyceniu celu w przyrządach celowniczych i szybkiemu strzelaniu. W 2015 r. prototypowy pistolet nosił oznaczenie PL-14, następnie zmienione na docelowe PL-15.

PL-15 ma 205 mm długości (lufa 112 mm), 136 mm wysokości i 28 mm szerokości (okolice chwytu o wymiennych nakładkach). Masa załadowanej broni (dwurzędowy magazynek na 16 nabojów) wynosi bez magazynka 0,8 kg i 1 kg z magazynkiem. Dostępna jest też wersja z dłuższą lufą, wystającą poza obrys broni, z adapterem do dołączania tłumika dźwięku. Tylna część zamka jest dostosowana do montażu miniaturowych celowników kolimatorowych. W przedniej części pistolet ma szynę montażową standardu Picatinny. Broń nie ma polimerowego chwytu, tylko wykonany z lekkiego stopu. Oryginalnie pistolet nie miał mieć żadnego bezpiecznika zewnętrznego (który jest zbędny z punktu widzenia konstrukcji), gdyż broń można bezpiecznie nosić z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej, jednak dodano obustronny bezpiecznik by wyjść naprzeciw wojskowym wymaganiom. Nowy pistolet służbowy musi łączyć rolę broni bojowej i właśnie służbowej (do noszenia), więc powstała też lżejsza wersja kompaktowa PL-15K, jednak nadal zachowująca walory użytecznej bojowo broni, w tym możliwość ładowania silnym rosyjskim nabojem 7N21. Masa PL-15K bez magazynka (14 nabojów) to 0,73 kg, a z magazynkiem 0,9 kg. Długość PL-15K to 180 mm (lufy 92 mm), wysokość 130 mm, szerokość bez zmian. PL-15 ma mieć modułową konstrukcję, więc lufa i zamek są częściami wymiennymi.

PL-15 działa na zasadzie krótkiego odrzutu lufy, z ryglowaniem poprzez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej. PL-15 jest dostępny w wersji z kurkowym mechanizmem uderzeniowym z kurkiem zakrytym oraz w wersji z bezkurkowym mechanizmem spustowo–uderzeniowym (PL-15-01). Obie wersje są wyłącznie z samonapinaniem, pierwszą z nich cechuje siła spustu 45, a drugą 25 N.

(Adam M. Maciejewski) Foto: Kałsznikow media
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Dokończenie prac nad pistoletem PL-15 w tym roku”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc