Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowy zestaw NASAMS dla Ukrainy

Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

24 maja amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Ukrainie dodatkowego zestawu obrony przeciwlotniczej NASAMS. Zgodnie z upublicznioną informacją, może kosztować do 285 mln USD.

Zgodnie z procedurą FMS, w ramach której procedowany jest zakup, zgoda Departamentu Stanu otwiera drogę do zatwierdzenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wskazuje, że dotychczasowa procedura przekazywania określonych rodzaju sprzętu wojskowego pochodzącego z zasobów Departamentu Obrony bądź sojuszników wyczerpuje się.

Zatwierdzony pakiet obejmuje jedną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Sentinel, stanowisko kierowania ogniem, wyrzutnie pocisków rakietowych, urządzenia łączności, pakiety części zamiennych i diagnostycznych, pojazdy oraz niezbędną dokumentację techniczną pozwalającą na realizację prac obsługowych przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. W przypadku sprzedaży, głównym wykonawcą ma być korporacja Raytheon.

Dotychczas administracja amerykańska zadeklarowała przekazanie ośmiu zestawów przeciwlotniczych NASAMS. Część z nich pochodzi z bieżącej produkcji – m.in. jeden zestaw został zakontraktowany 26 sierpnia 2022 roku (termin dostawy 24 miesiące). Wiadomo, że na terytorium Ukrainy znajduje się już część zestawów (najprawdopodobniej przekazanych przez sojuszników Stanów Zjednoczonych w zamian za nowe). Wraz z innymi, zachodnimi, systemami obrony przeciwlotniczej uzupełniają luki po zużytym sprzęcie pochodzenia wschodniego oraz pozwalają na rozbudowę możliwości operacyjnych. „Debiut” bojowy miał miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc