Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowy zestaw NASAMS dla Ukrainy

Fot. Ministerstwo Obrony Norwegii

24 maja amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż Ukrainie dodatkowego zestawu obrony przeciwlotniczej NASAMS. Zgodnie z upublicznioną informacją, może kosztować do 285 mln USD.

Zgodnie z procedurą FMS, w ramach której procedowany jest zakup, zgoda Departamentu Stanu otwiera drogę do zatwierdzenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie wskazuje, że dotychczasowa procedura przekazywania określonych rodzaju sprzętu wojskowego pochodzącego z zasobów Departamentu Obrony bądź sojuszników wyczerpuje się.

Zatwierdzony pakiet obejmuje jedną stację radiolokacyjną AN/MPQ-64F1 Sentinel, stanowisko kierowania ogniem, wyrzutnie pocisków rakietowych, urządzenia łączności, pakiety części zamiennych i diagnostycznych, pojazdy oraz niezbędną dokumentację techniczną pozwalającą na realizację prac obsługowych przez żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. W przypadku sprzedaży, głównym wykonawcą ma być korporacja Raytheon.

Dotychczas administracja amerykańska zadeklarowała przekazanie ośmiu zestawów przeciwlotniczych NASAMS. Część z nich pochodzi z bieżącej produkcji – m.in. jeden zestaw został zakontraktowany 26 sierpnia 2022 roku (termin dostawy 24 miesiące). Wiadomo, że na terytorium Ukrainy znajduje się już część zestawów (najprawdopodobniej przekazanych przez sojuszników Stanów Zjednoczonych w zamian za nowe). Wraz z innymi, zachodnimi, systemami obrony przeciwlotniczej uzupełniają luki po zużytym sprzęcie pochodzenia wschodniego oraz pozwalają na rozbudowę możliwości operacyjnych. „Debiut” bojowy miał miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc