Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dodatkowe samoloty Pilatus PC-21 trafią do Hiszpanii

Hiszpania zamówiła kolejną partię samolotów PC-21. Fot. Pilatus

10 marca firma Pilatus Group poinformowała o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Hiszpanii w sprawie sprzedaży i dostawy kolejnej partii turbośmigłowych samolotów szkolno-treningowych PC-21 wraz z niezbędnym wyposażeniem dodatkowym.

Druga transza obejmuje szesnaście egzemplarzy wraz z zestawem symulatorów oraz urządzeniami zarządzania misjami. Spośród zamówionych maszyn, czternaście sztuk trafi do akademii lotniczej  Academia General del Aire (AGA), a pozostałe dwa do centrum doświadczalnego CLAEX znajdującego się w pobliżu Madrytu. Będą służyć do różnorodnych zadań doświadczalno-rozwojowych, a także szkolenia pilotów doświadczalnych.

Druga transza PC-21 to wynik pozytywnych doświadczeń z eksploatacji samolotów tego typu w Siłach Powietrznych Hiszpanii. Dostawy pierwszych 24 sztuk zrealizowano w okresie wrzesień 2021 – czerwiec 2022. Wszystkie trafiły do AGA 9792. Eskadry Sił Powietrznych Hiszpanii w bazie lotniczej San Javier. PC-21 zastępują w linii odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Airbus C.101, których eksploatacja zakończy się całkowicie w 2027 roku.

Hiszpania jest czwartym europejskim państwem, które będzie wykorzystywać samoloty PC-21 w procesie szkolenia pilotów. Dotychczas Pilatus sprzedał je do Francji, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii (firma Qinetiq wykorzystuje dwa egzemplarze w Empire Test Pilot School w Boscome Down). Łącznie producent sprzedał już ponad 200 seryjnych PC-21.

Teldat
reklama Leonardo
reklama BMS
reklama Leonardo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc